PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.07.2015 godz. 12:00 CEST do 20.07.2015, godz. 08:00 CEST
Wydający: Krzysztof Ostrowski i Artur Surowiecki
STOPIEŃ 3. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru oraz możliwości wystąpienia trąb powietrznych oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów dużego gradu i ulewnego deszczu
STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu możliwości wystąpienia trąby powietrznej oraz ryzyka opadów dużego gradu i ulewnych opadów deszczu.
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA (południe Polski) zostaje wydany głównie z powodu ryzyka opadów dużego gradu i bardzo silnych porywów wiatru.
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA (północ Polski) zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu możliwości wystąpienia trąby powietrznej
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
Prosze spojrzeć na poprzednią prognozę
OMÓWIENIE
Prognoza modelu numerycznego GFS nadal podtrzymuje bardzo dogodne warunki do rozwoju silnych burz, w tym superkomórek i wielokomórkowego układu konwekcyjnego o charakterze liniowym (linia szkwału/bow echo) przemieszczającym z zachodu na wschód przez centrum Polski. Strefa CAPE o wartości ponad 1500 J/kg w pasie Polski Centralnej (woj. wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, północ i zachód woj. mazowieckiego) pokrywa się ze strefą wysokich wartości wskaźników kinematycznych (DLS ok. 25 m/s, LLS 15-20 m/s, SRH3 ok. 400-500 m2/s2, SRH1 ok. 100-250 m2/s2). W wyniku oddziaływania procesów wspomagania konwekcji (silna zbieżność wiatru w dolnej troposferze, dywergencja wiatru w środkowej i górnej troposferze) będzie sprzyjać silnym, a nawet ekstremalnie silnym zjawiskom konwekcyjnym. Możliwe jest uformowanie się superkomórek burzowych, zarówno przed liniowym układem konwekcyjnym, jak i wewnątrz tego układu. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia układów konwekcyjnych będzie bardzo silny, lokalnie niszczący wiatr. Szczególnie dużego zagrożenia ze strony wiatru spodziewamy się podczas przechodzenia liniowego układu konwekcyjnego – całkiem prawdopodobne wydaje się wystąpienie silnego incydentu wiatrowego na znacznym obszarze objętym stopniem 2. i 3. zagrożenia, niewykluczone jest derecho. W superkomórkach możliwe są opady dużego gradu. Nie wyklucza się wystąpienia silnych trąb powietrznych. Ich liczba nie powinna być duża, jednak z uwagi na bardzo wysokie wartości wskaźników kinematycznych, ich siła może osiągać F2 lub więcej. Po zachodzie słońca szczególnie silne zjawiska przeniosą się na wschód Polski. Nadal głównym zagrożeniem będzie porywisty wiatr. Ponadto, z uwagi na bardzo dużą wodność troposfery (PW > 40mm), podczas przechodzenia burz będą występować nawalne opady deszczu. Będą one krótkotrwałe, ale z uwagi na ich intensywność, może dojść do lokalnych podtopień.
Wieczorem / w nocy burze pojawią się także w południowej części kraju. Nasilenie zjawisk nie powinno być tak duże, jak w Polsce Centralnej. Tu przede wszystkim początkowo możliwy jest duży grad (lokalnie bardzo duży), silny (lokalnie niszczący) wiatr i ulewny deszcz. Trąb powietrznych – z uwagi na wysoki poziom LCL – w tej części kraju się nie spodziewamy.