Prognoza konwekcyjna na dzień 21.07.2015 i na noc 21/22.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.07.2015 godz. 08:00 CEST do 22.07.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, opadów większego gradu i ryzyka wystąpienia porywistego wiatru. Słaba trąba powietrzna jest możliwa w północnej części strefy 1. stopnia zagrożenia.

Prognoza konwekcyjna na dzień 21.07.2015 i na noc 21/22.07.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 21.07.2015 i na noc 21/22.07.2015

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem kolejnego niżu przemieszczającego się z zachodu na wschód przez Morze Północne, południową część Płw. Skandynawskiego oraz Morze Bałtyckie. System frontów atmosferycznych tego układu wejdzie do naszego kraju już we wtorek w godzinach porannych, natomiast po południu Polska zostanie już w znaczniej większości objęta ciepłym sektorem wspomnianego układu niżowego. W ciepłym sektorze rozwinie się pewna chwiejność troposfery. Przepływ powietrza na wysokości izobarycznej 500 hPa będzie się odbywać z zachodu na wschód z prędkością dochodzącą do ok. 25 m/s, powodując wzrost wartości wskaźników kinematycznych. W ciepłym sektorze znajdzie się też niewielka, płytka zatoka niżowa przemieszczająca się z zachodu na wschód. Przewiduje się raczej wystąpienie dyskretnego trybu konwekcji, a nie większego układu wielokomórkowego (w tym układu MCS).

OMÓWIENIE

… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia i możliwością burz …

Wczesnym popołudniem nad zachodnią Polską, pod wpływem energii CAPE na poziomie ok. 800-1200 J/kg i stref niezbyt silnej zbieżności wiatrów w dolnej troposferze, pojawią się pierwsze komórki burzowe. Komórki będą się stopniowo przesuwać w kierunku centrum Polski. Pod wpływem ścinania wiatru w warstwie 0-6 km nad poziomem gruntu o wartości do 16-22 m/s, części tych komórek może zorganizować się w superkomórki burzowe przynoszące dość silny wiatr, intensywne opady deszczu i większy grad (do 2-3 cm w średnicy). W woj. lubuskim i wielkopolskim, z powodu znacznej chwiejności w dolnej warstwie troposfery i dość niskiego poziomu LCL, nie da się wykluczyć rozwinięcia się słabej trąby powietrznej. Wskaźniki kinematyczne dotyczące dolnej części troposfery nie będą mieć znacząco podwyższonych wartości. Jedynie SRH 0-3 km według prognozy modelu GFS ma osiągnąć wartość ok. 150 m2/s2. Najsilniejsze burze prognozowane są w południowo-zachodniej części Polski. Bardzo duża wartość PW (ponad 40 mm) będzie sprzyjać bardzo silnym opadom w czasie burz, co może być przyczyną kilku przypadków poważniejszych podtopień. Układy burzowe będą mieć przeważnie formę pojedynczych komórek (w tym kilku raczej słabych superkomórek). Być może pojawi się kilka niewielkich burz wielokomórkowych. Preferowany będzie jednak dyskretny tryb konwekcji. Pod wieczór i w nocy burze obejmą centrum, wschód i południe kraju, gdzie powinny stopniowo słabnąć i zanikać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz