Prognoza konwekcyjna na dzień 03.09.2015 i na noc 03/04.09.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.09.2015, godz. 08:00 CEST do 04.09.2015, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We czwartek nasz kraj w całości znajdzie się stosunkowo chłodnej, polarnomorskiej masie powietrza. Za wyjątkiem krańców zachodnich, gdzie swoją obecność zaznaczy układ niskiego ciśnienia znad Morza Północnego i południowych znajdujących się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, na pogodę w Polsce wpływać będzie powoli odsuwający się od nas ośrodek wysokiego ciśnienia.

OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.09.2015 i na noc 03/04.09.2015

…Polska zachodnia…

W środowisku umiarkowanego poziomego przepływu mas powietrza (DLS do 20 m/s, LLS do 10 m/s) dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji CAPE do 400 J/kg. Ze względu na stosunkowo chłodny charakter masy powietrza, wodność troposfery nie będzie zbyt duża (PW < 27 mm). Niski poziom kondensacji w połączeniu z konwergencją wiatru powinny ułatwić rozwój chmur burzowych. Ich aktywność ze względu na niewielką chwiejność nie powinna być duża. Najprawdopodobniejszym scenariuszem jest powstanie pojedynczych komórek, które z uwagi na podwyższone wartości wskaźników kinematycznych, mogą łączyć się w struktury wielokomórkowe. Na ich drodze należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru i intensywnych opadów deszczu. Opady drobnego gradu także mogą się zdarzyć. Burze będą mogły występować popołudniu i wieczorem.

…Polska południowa…

Na tym obszarze spodziewamy się wystąpienia niewielkiej chwiejności (CAPE do 300 J/kg), jednak z uwagi na silniejszy przepływ powietrza, obecność zatoki niżowej i orografię terenu należy liczyć się z wystąpieniem pojedynczych wyładowań atmosferycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.