Prognoza pogody na Wielkanoc

Spoglądając na procesy pogodowe nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, a przede wszystkim na prognozowane rozmieszczenie układów barycznych i związane z nimi ruchy mas powietrza, widać zachodzące zmiany. Odczujemy to w najbliższych dniach podczas Świąt Wielkiej Nocy, nad nasz kraj z południowego zachodu napłynie nieco cieplejsza masa powietrza polarno-morskiego, przyczyniając się do wzrostu temperatury powietrza przy powierzchni ziemi.

RS_H_0000.0_0U_2016032512_021-00

Rodzaj i suma opadu na dzień 26.03.2016, godz. 09:00 UTC (źródło: meteo.pl)

Ważną rolę w adwekcji nieco cieplejszych mas powietrza odegra niż znad Atlantyku, który w kolejnych dniach obejmie swym zasięgiem zachodnią część Europy. Niż jest doskonale widoczny na obrazach satelitarnych, na południowy zachód od Islandii i wykazuje wyraźną tendencję do wędrówki w kierunku południowym. W wyniku oddziaływania niżu w Wielką Sobotę w pasie od Pomorza, przez centralną Polskę do części południowej przejdzie strefa słabych, chwilami umiarkowanych opadów deszczu. Po południu opady będą powoli zanikać, przybierając charakter opadów przelotnych, ale w wymienionych regionach kraju mogą występować do końca dnia. Termometry pokażą od 5-6 °C na obszarach podgórskich, 7-9 °C we wschodniej części kraju do 11-12 °C w części zachodniej Polski.

T2M_15

Temperatura powietrza na wysokości 2 m. n. p.g. wyliczana na dzień 27.03.2016, godz. 12Z (źródło: meteomodel.pl)

Poprawy pogody należy spodziewać się w Niedzielę Wielkanocną, kiedy to obszar naszego kraju znajdzie się w polu oddziaływania układu wysokiego ciśnienia. Należy przy tym dodać, że po frontowej strefie opadów deszczu wraz z adwekcją cieplejszego powietrza nocą z soboty na niedzielę w wielu miejscach mogą pojawić się mgły, lokalnie dosyć gęste. Z upływem dnia mgły powinny szybko zanikać a nad większym obszarem kraju niebo powinno się wypogodzić. Zrobi się również znacznie cieplej, temperatura maksymalna wyniesie od 10-12 °C we wschodniej połowie kraju do nawet 14-15 °C na zachodzie.

Z niedzieli na poniedziałek od zachodu wkroczy strefa zachmurzenia wraz ze słabymi i zanikającymi opadami deszczu. W ciągu dnia strefa ta będzie wędrować w kierunku wschodnim, przyczyniając się do wzrostu zachmurzenia. Trudno w tej chwili określić dokładnie stopień zachmurzenia w poszczególnych częściach kraju, w pierwszej części dnia więcej pogodnego nieba spodziewamy się w części wschodniej, natomiast po południu rozpogodzenia powinny pojawić się na zachodzie. Poniedziałek Wielkanocny również ciepły, termometry pokażą od 8-10 °C na krańcach wschodnich, 12-13 °C w centrum do 15 °C na zachodzie Polski.

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy Państwu spokoju ducha, radości, zdrowia i odpoczynku, smacznego jajka, mokrego dyngusa, obfitości na stole oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.