Potężna superkomórka burzowa i trąba powietrzna na południowym wschodzie

Dziś wczesnym popołudniem nad Słowacją utworzyła się komórka konwekcyjna, która pod wpływem silnych pionowych uskoków wiatru szybko przeorganizowała się w prawoskrętną superkomórkę burzową. Burza ta weszła do Polski w rejonie Beskidu Żywieckiego i przemieściła się na północny wschód, w rejon Wieliczki, gdzie w wielu miejscach burza ta przynosiła silne opady gradu o średnicy 2-3 cm.

Superkomórka burzowa w rejonie Kraśnika - okolice podstawy mezocyklonu (fot. Jan Jakóbczak)

Superkomórka burzowa w rejonie Kraśnika – okolice podstawy mezocyklonu (fot. Jan Jakóbczak)

Burza spod Wieliczki przemieściła się dalej, w stronę Sandomierza, gdzie uległa przeorganizowaniu i znacząco zwiększyła swoją aktywność. Przypuszczalnie w tym miejscu natrafiła na znacznie większą chwiejność termodynamiczną troposfery, przez co mogła wypiętrzyć się jeszcze bardziej, niż dotychczas. Oznakami wzrostu aktywności burzy była przede wszystkim znacznie zwiększona aktywność elektryczna burzy oraz wzrost odbiciowości w rdzeniu opadowym.

Około godziny 16:50 UTC burza dotarła do okolic Kraśnika w woj. lubelskim, gdzie przyniosła potężne opady gradu. Na obrazach radarowych można było dostrzec bardzo niepokojące sygnatury radarowe, w tym Three Body Scatter Spike (zwany potocznie kolcem gradowym). Odbiciowość radarowa zarejestrowana na wysokości ok. 5,5 km AGL przez  radar Kojsovska Hola na Słowacji osiągnęła aż ok. 66 dBZ. Powyższymi cechami charakteryzują się tylko najsilniejsze superkomórki burzowe. Opady bardzo dużego gradu obserwowano praktycznie wzdłuż całej linii ciągnącej się od Sandomierza aż po okolice Świdnika, gdzie burza zaczęła szybko słabnąć. Niektóre gradziny miały średnicę 7-8 cm!

Grad w Słodkowie Pierwszym pod Kraśnikiem (fot. Dorota Śniadecka)

Grad w Słodkowie Pierwszym pod Kraśnikiem (fot. Dorota Śniadecka)

Około godziny 17:10 UTC w miejscowości Wola Gałęzowska doszło do wytworzenia się trąby powietrznej, która spustoszyła tę miejscowość. Informacje o możliwym pojawieniu się trąby powietrznej dochodzą również z innych miejsc położonych na drodze aktywnej superkomórki burzowej. Pojawiły się już pierwsze nagrania ukazujące lejek kondensacyjny towarzyszący żywiołowi.

W tym miejscu należy również wspomnieć o bardzo udanej aktualizacji prognozy konwekcyjnej dokonanej na kilka godzin przed wystąpieniem najgroźniejszych zjawisk. Tym razem w prognozie konwekcyjnej niemal idealnie określono obszar zagrożony najgwałtowniejszymi zjawiskami burzowymi. Strefą stopnia 2. zagrożenia (duże ryzyko wystąpienia silnych burz / małe ryzyko wystąpienia ekstremalnie silnych burz) objęte zostało niemal całe województwo lubelskie. Obszar stopnia 2. zagrożenia zaczynał się w rejonie Sandomierza, gdzie burza uległa znaczącej intensyfikacji.

Orientacyjna trasa superkomórki

Orientacyjna trasa superkomórki

Orientacyjna trasa burzy (wraz z raportami ESWD) została przedstawiona na rysunku obok. Od momentu uformowania się na południowy-wschód od miejscowości Trencin (Słowacja) do zaniku na wschodzie Lubelskiego burza przeszła w ciągu 9 godzin okolo 450 kilometrów. Przez większość dystansu wykazywała ona cechy superkomórki (silny spójny rdzeń i odchylony tor poruszania), ale najwięcej gwałtownych zjawisk dała dopiero pod koniec swego istnienia. To niezwykle rzadka sytuacja w naszym kraju, by jedna komórka burzowa przeszła tak ogromny dystans. Być może jest to polski rekord w tym stuleciu. Dla porównania, najdłużej żyjąca superkomórka w USA przeszła niemal 1300 km.

Poniżej znajdują się odnośniki do informacji o gwałtownej burzy na obszarze woj. lubelskiego:
http://www.lublin112.pl/powalone-budynki-zniszczone-uprawy-zerwane-dachy-kolejna-burza-lubelszczyznie-zdjecia-material-aktualizowany-biezaco/

Poniżej umieszczamy również odnośnik dofilmu ukazującego zjawisko:

https://www.youtube.com/watch?v=482iWIYryME

Uruchomiliśmy także specjalny wątek na naszym forum dyskusyjnym poświęcony trąbie powietrznej nad Lubelszczyzną.
http://forum.lowcyburz.pl/viewtopic.php?f=869&t=9077

Sondaż aerologiczny w Popradzie z poniedziałku z godz. 14:00

Sondaż aerologiczny w Popradzie z poniedziałku z godz. 14:00

Poniedziałkowy sondaż aerologiczny w Popradzie wykazał bardzo niepokojące warunki meteorologiczne. Ok. godziny 14:00 tuż za naszą południową granicą w energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji (CAPE) o wartości ok. 1750 J/kg występował pionowy uskok wiatru w warstwie 0-6 km nad powierzchnią ziemi o wartości ok. 35 m/s oraz Skrętność burzową SRH z warstwy 0-3 km ponad 350 m2/s2. Takie warunki bardzo sprzyjają powstawaniu silnych burz superkomórkowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz