Prognoza konwekcyjna na dzień 26.06.2016 i na noc 26/27.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.06.2016 godz. 08:00 CEST do 27.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej (północ obszaru)

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę nad wschodnią i centralną Polską wciąż będzie zalegać wilgotna i gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego. Od zachodu przez nasz kraj będzie stopniowo przesuwał się chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Powietrze zwrotnikowe przed frontem będzie charakteryzować się znaczną chwiejność termodynamiczną, w związku z tym możliwe są burze, które miejscami będą gwałtowne.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 26.06.2016 i na noc 26/27.06.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 26.06.2016 i na noc 26/27.06.2016

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE do 2000 J/kg). Konwergencja i ruchy wznoszące w strefie frontowej mogą spowodować intensywny rozwój konwekcji. Burze będą rozwijać się w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 13-20 m/s). W związku z tym możliwa jest organizacja burz w struktury wielokomórkowe i superkomórki wysokoopadowe. Ze względu na dużą wodność troposfery (do 40-50 mm) i znaczną chwiejność chmury Cb mogą przynosić ulewne opady deszczu powodujące miejscami podtopienia i zalania. Ponadto w takich warunkach możliwe są punktowo bardzo silne porywy wiatru (zjawisko downburst). W północnej i środkowej części omawianego obszaru ryzyko niszczących porywów rośnie ze względu na możliwość uformowania się liniowego układu burzowego (ten scenariusz nie jest jednak pewny). W najsilniejszych komórkach mogą również wystąpić opady dużego gradu (średnicy do 3-4 cm, niewykluczony również przypadek 5cm+). Na północy omawianego obszaru istnieje nieduże ryzyko uformowania się pojedynczej trąby powietrznej w przypadku rozwoju burzy superkomórkowej. Burze możliwe są o każdej porze dnia, ale ich największe natężenie spodziewane jest w godzinach popołudniowych i wieczornych.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Na omawianym obszarze występują podobne rodzaje zagrożeń: przede wszystkim ulewne opady i miejscami też silne porywy wiatru i duży grad (do 2-3 cm). W zachodniej części obszaru objętego 1 stopniem burze możliwe są głównie rano i przed południem – wcześniejsza pora i nieco mniejsza chwiejność powodują, że ryzyko gwałtownych zjawisk jest nieco niższe. W kolei na południowym-wschodzie kraju warunki kinematyczne będą słabsze i burze będą mniej zorganizowane. Tam burze są możliwe od popołudnia aż do godzin nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz