Prognoza konwekcyjna na dzień 10.04.2017 i na noc 10/11.04.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.04.2017, godz. 08:00 CEST do 11.04.2017, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W poniedziałek pogodę w Europie będą kształtować wyże, znajdujące się nad południową częścią kontynentu, a także rozległy układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii, który swoimi frontami obejmie większą część Europy zachodniej, środkowej, a także północnej. Polska znajduje się w ciepłej masie powietrza polarnego, o cechach morskich, która od godzin popołudniowych będzie wypierana przez chłodniejsze powietrze, także pochodzenia polarnomorskiego. Przed strefą chłodnego frontu atmosferycznego dojdzie do nagromadzenia wilgoci, czego skutkiem będą zjawiska burzowe.

OMÓWIENIE

Obrazek

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.04.2017 i na noc 10/11.04.2017

…Obszar objęty możliwością burz…

Największe szanse na inicjację głębokiej konwekcji wystąpią w południowo-zachodniej części kraju za sprawą zbieżności wiatru, a także orografii terenu. Modele numeryczne sugerują wzrost zawartości pary wodnej w dolnej części troposfery, tuż przed przechodzącym z północnego-zachodu chłodnym frontem atmosferycznym. Doprowadzi to do powstania potencjalnej energii konwekcji CAPE 300-700 J/kg. Umiarkowany przepływ powietrza spowoduje pojawienie się podwyższonych wartości parametrów kinematycznych (DLS 10-20 m/s, LLS do 10 m/s). Masa powietrza, która zalega nad naszym krajem charakteryzuje się niewielką wilgotnością w środkowej troposferze, jednak w strefie frontowej całkowita wodność troposfery ma dochodzić do 30 mm.

W tej sytuacji najprawdopodobniejszym scenariuszem wydaje się być powstanie niewielkiego układu typu MCS, który miałby się przemieszczać w okolicach Dolnego Śląska, a także Opolszczyzny. Na jego drodze należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru do 80 km/h, a także obfitych opadów deszczu 20-30mm. Mniej prawdopodobe wydaje się powstanie kilku izolowanych burz w zachodniej/centralnej, a także północnej Polsce, być może także w postaci superkomórek. Na ich drodze możliwe będą silne porywy wiatru do 80 km/h, a także opady gradu do 2 cm średnicy. Burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód. Największe szanse na wyładowania atmosferyczne wystąpią wczesnym wieczorem, a w nocy aktywność elektryczna zacznie maleć.

Stopień 1 zagrożenia nie zostaje wydany ze względu na małe prawdopodobieństwo wystąpienia burz, jednak w przypadku zaistnienia zorganizowanej konwekcji możliwa będzie aktualizacja.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.