Prognoza konwekcyjna na dzień 05.05.2017 i na noc 05/06.05.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.05.2017, godz. 08:35 CEST do 06.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, silny i porywisty wiatr, w mniejszym stopniu na opady gradu i trąby powietrzne.

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 05.05.2017 i na noc 05/06.05.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek Polska będzie pod oddziaływaniem ośrodków niżowych. Jej południowo-wschodnia część pozostanie w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Bałkanów. W godzinach popołudniowych w okolicach Podkarpacia ma dojść do powstania kolejnego słabego centrum niżu. Spora część kraju będzie znajdować się w masie powietrza polarno-morskiego ciepłego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na omawianym obszarze prognozowana jest umiarkowana i wysoka niestabilność atmosfery (CAPE do 500-1200 J/kg, LI -2°C/-4°C). Warunki kinematyczne będą zróżnicowane, od około DLS 12-14 m/s w zachodniej części do <10 m/s we wschodniej. W przypadku skrętności wiatru w dolnym kilometrze troposfery (LLS) oscylować będzie ona w granicach 8-12 m/s. W wyniku napływu ciepłej i wilgotnej masy powietrza zawartość wody w pionowym profilu może osiągnąć maksymalnie 20-30 mm. Konwekcji będzie sprzyjała obecność w godzinach popołudniowych słabego niżu na Podkarpaciu.

W takich warunkach prognozowane są burze, momentami o umiarkowanej sile. Początkowo przyjmą one charakter pojedynczych komórek konwekcyjnych, jednak z czasem mogą łączyć się w struktury wielokomórkowe. W godzinach popołudniowych istnieje ryzyko wejścia od południowego-wschodu większego systemu konwekcyjnego. Nie można wykluczyć superkomórek burzowych. Burzom towarzyszyć będą przede wszystkim silne opady deszczu, które miejscami, dzięki małej prędkości przemieszczania komórek mogą powodować podtopienia i zalania. Dodatkowo nie wykluczone są opady gradu do 2 cm oraz silny i porywisty wiatr. W przypadku powstania superkomórek burzowych zjawiska te mogą się jeszcze bardziej nasilić, a nawet może dojść do powstania trąby powietrznej (obniżone wartości LCL). Orientacyjnie, największe prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz istnieje w pasie od Podkarpacia, Lubelszczyzny i częściowo Małopolski po Ziemię Świętokrzyską, Łódzką i południe Mazowsza. Burze mogą pojawić się już we wczesnych godzinach popołudniowych, a ostatnie z nich zanikną w godzinach wieczorno-nocnych. Komórki konwekcyjne będą przemieszczać się z południowego-wschodu na północny-zachód z możliwymi odchyleniami toru w kierunku północnym i zachodnim. Należy pamiętać, że ze względu na prognozowane duże zachmurzenie z przejaśnieniami rozwój konwekcji może być utrudniony.

… Obszar objęty możliwością burz …

Polska południowa i południowo-zachodnia

Na pozostałym obszarze Polski prognozowana jest niższa energia termodynamiczna (CAPE 200-500 J/kg) przy podobnych warunkach kinematycznych. Burze, które tu mogą powstać będą o charakterze pojedynczych lub wielokomórkowych struktur. Towarzyszyć im będzie intensywny opad deszczu oraz silny i porywisty wiatr, w górach i na przedpolu możliwe opady gradu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.