Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 29.05.2017 i na noc 29/30.05.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.05.2017, godz. 08:00 CEST do 30.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska po Mazowsze głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 29.05.2017 i na noc 29/30.05.2017

Nad Polskę napłynęła ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południa kontynentu europejskiego. Nad zachodnią Rosją, w rejonie Moskwy, pojawi się ośrodek niżowy. Jego chłodny front atmosferyczny we poniedziałek będzie przebiegał przez nasz kraj i powoli przemieszczał się na południowy wschód. W drugiej części dnia do zachodniej części kraju wejdzie ciepły front niżu znad Wielkiej Brytanii. Wzdłuż frontów pojawi się umiarkowanie duża chwiejność troposfery, a także strefa zbieżności wiatru, wzdłuż której będą pojawiać się rozproszone komórki burzowe oraz niewielkie układy wielokomórkowe. Ze względu na małe prędkości przepływu powietrza w różnych warstwach troposfery, układy burzowe na ogół nie będą przybierać zorganizowanych form.

OMÓWIENIE:

… pas od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska przez centrum kraju po woj. podlaskie i lubelskie …

W pierwszej części dnia w linii Słubice – Mława – Suwałki pojawi strefa większego zachmurzenia powstałego w wyniku zanikających opadów konwekcyjnych i burz występujących we wcześniejszych godzinach. Następnie strefa ta przesunie się bardziej na południe, stopniowo zanikając. Już około południa mogą tu pojawić się przelotne opady konwekcyjne i burze, które będą jednak słabe. Późnym popołudniem / pod wieczór od Wielkopolski po Mazowsze spodziewane jest znaczne nasilenie się zbieżności wiatru w warstwie granicznej, co przy energii CAPE osiągającej ok. 1000-1500 J/kg zaowocuje rozwojem początkowo izolowanych lub rozproszonych komórek burzowych przesuwających się powoli na południowy-wschód. Z czasem komórki te mogą zamieniać się w niewielkie układy wielokomórkowe. Konwekcja będzie raczej przybierać postać niezorganizowaną. Ze względu na wolne przemieszczanie się burz i PW osiągające 30-35 mm, prognozowanych jest kilka przypadków z bardzo silnymi opadami deszczu powodujących lokalne podtopienia, stąd w prognozowanej strefie z najliczniejszymi i potencjalnie najsilniejszymi burzami zostaje wydany stopień 1. zagrożenia. Nie wyklucza się miejscami także punktowych, silnych porywów wiatru oraz nieco większego (do 2,5 cm) gradu. W ciągu nocy burze znacznie osłabną, choć nadal mogą występować w pasie od woj. dolnośląskiego i opolskiego po woj. lubelskie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.