Prognoza konwekcyjna na dzień 29.06.2017 i na noc 29/30.06.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.06.2017 godz. 08:00 CEST do 30.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej Polski z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, opadów ulewnego deszczu i dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka powstania trąby powietrznej

STOPIEŃ 2 i 1 ZAGROŻENIA dla Polski zachodniej zostaje wydany z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA na pozostałym obszarze zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu opadów dużego gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska znajdzie się pod wpływem niżu z centrum w zachodniej części naszego kraju. Z omawianym niżem będzie związany system frontów atmosferycznych. Początkowo, do większości Polski za frontem ciepłym będzie napływać masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W drugiej części dnia i w nocy z czwartku na piątek nastąpi przyspieszenie chłodnego frontu atmosferycznego, który będzie przesuwał się na północny-wschód wypychając powietrze zwrotnikowe. Za tym frontem napłynie zdecydowanie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Masa PZ w ciepłym sektorze niżu będzie charakteryzować się znaczną chwiejnością, co oznacza możliwość rozwoju burz, które mogą być gwałtowne (zwłaszcza w strefie frontowej).

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia (wschodnia część kraju)…

Prognoza konwekcyjna na dzień 29.06.2017 i na noc 29/30.06.2017

Prognoza konwekcyjna na dzień 29.06.2017 i na noc 29/30.06.2017

W rejonie spodziewana jest duża chwiejność (CAPE 1500-3000 J/kg). Na skutek insolacji i przedfrontowych mechanizmów wspomagających (strefa konwergencji, wznoszenie wielkoskalowe) prognozowany jest rozwój głębokiej konwekcji. Burze będą rozwijać się w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS do 15-20 m/s, 0-3 km shear do 10-15 m/s) co stwarza szanse tworzenia się zorganizowanych struktur. Duża część ścinania przypada na dolną część troposfery (wzmożony przepływ 15-20 m/s na poziomach 850 i 700 hPa), co zwiększa ryzyko utworzenia się liniowego układu MCS (niewykluczone bow echo). W związku z tym zagrożeniem mogą być bardzo silne porywy wiatru. Ponadto, możliwe jest pojawienie się superkomórek (prawdopodobnie typu wysokoopadowego), podczas których niewykluczony jest opad gradu dużych rozmiarów (do 3-5 cm średnicy), zwłaszcza na Lubelszczyźnie (gdzie prognozowana jest największa chwiejność). Ponadto, duża chwiejność i dość wysoka wodność troposfery (do 40 mm) sprzyjają ulewnym opadom deszczu, szczególnie w przypadku przejścia kilku komórek nad jednym obszarem. Warunki w warstwie granicznej (kinematyka i bardzo wysokie temp. punktu rosy) wskazują na możliwość rozwoju trąby powietrznej, jednak pionowy profil wiatru nie jest typowy dla tornadogennych, długo-żyjących superkomórek (brak uskoków wiatru i prądu strumieniowego w górnej troposferze), co w pewnym stopniu redukuje to zagrożenie. Burze możliwe są przez większość dnia – im dalej na północ tym ich wystąpienie powinno być późniejsze (co związane jest z ruchem frontu).

…Pas od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Kujawy, Ziemię Łódzką i Mazowsze po Ziemię Świętokrzyską, Małopolskę i Śląsk…

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 1000-2500 J/kg). Konwekcja ma rozwijać się w warunkach umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s), ale (podobnie jak w obszarze 2 stopnia zagrożenia) większość ścinania przypada na dolne kilometry troposfery. Nie można wykluczyć, że powstanie liniowy układ MCS, który swoim zasięgiem (poza omówionym wyżej obszarem 2 stopnia) będzie obejmował również część omawianego obszaru. Największym zagrożeniem na tym obszarze są bardzo silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu oraz w mniejszym stopniu duży grad (do 3 cm średnicy). Burz można spodziewać się od godzin przedpołudniowych do wieczornych i będą one przesuwać się stopniowo na północ obszaru.

…Zachód Polski…

W rejonie spodziewana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1500 J/kg). Burze będą rozwijać się w środowisku małych/umiarkowanych pionowych uskoków wiatru i (w związku ze wspomaganiem konwekcji w pobliżu niżu) spodziewany jest rozwój przede wszystkim klastrów wielokomórkowych i niezorganizowanych komórek. W warunkach mniejszej prędkości poruszania się chmur Cb i dużej wodności (> 40 mm) głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, które miejscami mogą powodować podtopienia i zalania. Taki scenariusz jest możliwy ze względu na niemal stacjonarny charakter niżu (możliwy układ training storms). Na obszarze najbardziej narażonym na ulewne opady wydano 2 stopień zagrożenia. Burze możliwe są przez większość część dnia oraz w pierwszej części nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz