Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 10.07.2017 i na noc 10/11.07.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.07.2017, godz. 08:00 CEST do 11.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowej i częściowo środkowej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, centralnej i częściowo wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów gradu, w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko powstania trąby powietrznej.

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.07.2017 i na noc 10/11.07.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek Polska dostanie się pod wpływ przemieszczającego się centrum niżowego znad Niemiec w kierunku Pomorza Zachodniego i dalej nad Bałtyk. Związany z nim ciepły front atmosferyczny obejmie swoim zasięgiem północną część kraju. Pozostały obszar będzie znajdował się w ciepłym wycinku niżu i zacznie napływać tu gorąca masa powietrza zwrotnikowego. Dodatkowo prognozowana jest tutaj dolnotroposferyczna strefa zbieżności wiatru.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia …

Na południu kraju prognozowana jest wysoka chwiejność atmosfery przy CAPE dochodzącym do 1500-2500 J/kg oraz LI -5°C/-9°C. Popołudniu ma pojawić się podwyższona kinematyka, DLS >15 m/s, lokalnie dochodzącym do 20 m/s oraz LLS >10 m/s. Wodność troposfery w profilu pionowym ma wynieść od 30 do 40 mm, a lokalnie nawet 45 mm. Dodatkowo obecne strefa zbieżności wiatru będzie wspomagać procesy konwekcyjne.

W takich warunkach prognozowane są burze, które szybko będą organizować się w większe struktury wielokomórkowe oraz superkomórki burzowe. Największym zagrożeniem ze strony burz w tym obszarze będą silne porywy wiatru dochodzące do 100-120 km/h, opady dużego gradu do 3-5 cm oraz nawalne opady deszczu do około 30-50 mm. Ze względu na duże wartości CAPE oraz obecność strefy ścinania wiatru nie wykluczone są trąby powietrzne. Burze w tym obszarze powstaną prawdopodobnie w godzinach popołudniowo-wieczornych. Będą przemieszczać się z południowego-zachodu na północny-wschód.

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na zachodzie, w centrum oraz na wschodzie Polski prognozowana jest również wysoka energia potencjalna dostępna konwekcyjnie CAPE 1000-1500 J/kg, a w centrum nawet dochodząca do 2000 J/kg. LI będzie na poziomie około -2°C/-6°C. Kinematyka nie będzie aż tak wysoka jak w regionie objętym 2 stopniem zagrożenia, jednak na północnym-zachodzie kraju DLS może dojść do 15-20 m/s. Wodność troposfery będzie na poziomie około 30-40 mm.

Prognozowane tutaj burze będą mieć również charakter wielokomórkowych struktur. Nie wykluczone utworzenie się większego systemu MCS z rozbudowaną linią szkwału. Podobnie jak w stopniu 2 burzom towarzyszyć będą silne porywy wiatru do około 100 km/h, intensywne opady deszczu do 30-40 mm oraz grad do 3 cm. Mogą się ona już pojawić w godzinach około południowych, zwłaszcza w północno-zachodniej Polsce. Będą przemieszczać się na północny-wschód.

Podsumowując prognozowaną sytuację na poniedziałek należy wyróżnić dwie strefy z największym prawdopodobieństwem wystąpienia burz, są to województwa śląskie, małopolskie, łódzkie i świętokrzyskie – 1 strefa oraz woj. dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie – 2 strefa. Na tych terenach zjawiska konwekcyjne mogą być najsilniejsze. Sytuacja wymaga dalszej obserwacji i nie wyklucza się zmiany stopnia ostrzeżenia z 1 na 2 dla północno-zachodniej Polski lub obszaru obowiązywania zagrożeń.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.