Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 05.10.2017 i na noc 05/06.10.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.10.2017, godz. 08:00 CEST do 06.10.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej i centralnej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko intensywnych opadów deszczu.

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 05.10.2017 i na noc 05/06.10.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska początkowo będzie znajdować się w obszarze zwiększonego gradientu ciśnienia. W godzinach popołudniowych od Pomorza Zachodniego wkroczy do kraju centrum niżu. Sytuacja będzie bardzo dynamiczna. Wspomniany niż będzie szybko przemieszczał się na wschód przez centrum i północ Polski, a w drugiej połowie nocy opuści terytorium naszego kraju. Za frontem atmosferycznym związanym z niżem napłynie chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Prognozowany obszar zagrożenia ze względu na dynamiczną sytuację został wyznaczony orientacyjnie i w rzeczywistości niektóre silne zdarzenia meteorologiczne mogą pojawić się w pewnej odległości od niego. Modele przewidują słabą energie termodynamiczną do maksymalnie około 100-150 J/kg, jedynie nad obszarami wodnymi będzie ona wyższa do 100-300 J/kg. Mimo niewielkiej energii chwiejności warunki kinematyczne będą sprzyjające i na wysokim poziomie. Ścinanie kierunkowe i prędkościowe wiatru będzie bardzo wysokie (DLS do 20-40 m/s, LLS do 15-20 m/s, SRH do 150-300 m2/s2).

W czwartek w Polsce pogoda będzie niesprzyjająca i bardzo dynamiczna. Wejście głębokiego układu z mocno zagęszczonymi izobarami przy dużej prędkości przemieszczania się centrum niżu oraz obecnej energii chwiejności może przyczynić się do powstania zorganizowanych systemów burzowych. Niektóre modele zgodnie prognozują utworzenie się linii konwekcyjnej z wbudowanymi komórkami burzowymi, która ma się przemieszczać od Pomorza Zachodniego przez centrum kraju po Lubelszczyznę. Z burzami związane będzie bardzo silny, miejscami niszczący wiatr. Średnia prędkość wiatru ma wynieść około 40-65 km/h, a maksymalne porywy będą osiągać około 90-110 km/h. Miejscami możliwe są porywy ponad 110 km/h. Na Bałtyku nie wykluczone są trąby wodne.

Jak wspomniano wcześniej sytuacja jest bardzo dynamiczna dlatego możliwa jest aktualizacja prognozy i zmiana ostrzeżenia oraz obszaru zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.