Prognoza konwekcyjna na dzień 14.04.2018 i na noc 14/15.04.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.04.2018, godz. 08:00 CET do 15.04.2018, godz. 08:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 14.04.2018 i na noc 14/15.04.2018

Polska nadal będzie pozostawać w zasięgu dość ciepłego powietrza, które od dłuższego czasu znajduje się nad środkową częścią Europy. Z zachodu przejściowo napłynie jednak nieznacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Nasz kraj będzie między rozległym wyżem znad zachodniej Rosji a niżami znad północnego Atlantyku oraz znad północnej Afryki. Zatoka fali górnej, która przejdzie w nocy z piątku na sobotę przez Polskę, będzie stopniowo odsuwać się na północ. Przepływ powietrza w troposferze na różnych poziomach będzie się odbywał z niewielką prędkością. Nieznaczny wzrost prędkości wiatru w dolnej części troposfery jest prognozowany jedynie na północy i zachodzie kraju.

OMÓWIENIE:

… Północno-wschodnia część kraju …

W ciągu dnia, po przejściu strefy zachmurzenia związanej z aktywnością konwekcyjną z poprzedniej doby, powinno się rozpogodzić, a energia CAPE wzrośnie do ok. 500-600 J/kg. Pod wpływem quasi-geostroficznego wymuszania wznoszenia w środkowej troposferze po południu może rozwinąć się kilka ośrodków burzowych. Będą to na ogół niezorganizowane komórki burzowe, choć w południowej części Podlasia, z uwagi na pionowe ścinanie wiatru 0-6 km o wartości do ok. 14-16 m/s, może pojawić się słaba burza superkomórkowa z nieco większym gradem. W późniejszej fazie aktywności burzowej całkiem prawdopodobna jest słaba burza wielokomórkowa. Komórki będą przesuwać się powoli, co też może zaowocować 2-3 przypadkami podtopień na skutek akumulacji opadów. Wieczorem burze będą zanikać, a strefa opadów konwekcyjnych będzie kierować się na Białoruś.

…. Północno-zachodnia cześć kraju …

Nie wiadomo, czy w tej części kraju burze się rozwiną. Prognozowana jest energia potencjalna dostępna drogą konwekcji rzędu 200-300 J/kg i słabe wymuszanie wznoszenia w środkowej troposferze. W dolnej troposferze pojawi się słaba zbieżność wiatrów. To wszystko może jednak nie wystarczyć do powstania burz, choć modele są zgodne co do wystąpienia opadów konwekcyjnych późnym popołudniem i wieczorem. Jeśli jednak burze powstaną, będą niegroźne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.