Prognoza konwekcyjna na dzień 25.04.2018 i na noc 25/26.04.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.04.2018, godz. 08:00 CEST do 26.04.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wdany dla zachodniej, centralnej i wschodniej Polski ze względu na silne porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.04.2018 i na noc 25/26.04.2018

 

Od kilku dni nad Europą obserwujemy stopniowe wzmożenie cyrkulacji strefowej. Od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, aż po Białoruś rozciąga się silny prąd strumieniowy. W środę pogodę nad Polską kształtować będzie dynamiczny, wtórny ośrodek niskiego ciśnienia, przemieszczający się nad Bałtykiem. Do południowej i centralnej części kraju napłynie ciepła masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego, jednak szybko zostanie wyparta przez znacznie chłodniejszą masę powietrza, również pochodzenia polarnomorskiego. W strefie frontowej prognozowanie jest pojawienie się burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W ciągu dnia dojdzie do niewielkiego wzrostu energii konwekcji CAPE (200-600 J/kg). Te stosunkowo słabe warunki termodynamiczne, będą wspierane przez znaczny poziomy przepływ powietrza, spowodowany obecnością silnego prądu strumieniowego nad naszym krajem. Dzięki temu w strefie konwekcji wartość ścinania wiatru dla warstwy 0-6 km wyniesie 25-32 m/s, a 0-1 km 6-12 m/s. Całkowita wodność troposfery znajdzie się w przedziale 18-27 mm.

Głównie w sfrefie frontowej należy spodziewać się wystąpienia burz, które ze względu na silny przepływ powietrza, będą miały doskonałe warunki do separacji prądów wstępujądych od zstępujących, co będzie prowadzić do dobrej organizacji i długożywatności poszczególnych komórek konwekcyjnych. Faworyzowanym trybem konwekcji będą zorganizowane układy typu MCS, z wbudowanymi liniami szkwałowymi, będź linie superkomórek, na drodze których należy spodziewać się przede wszystkim silnych porywów wiatru dochodzących do 90-100 km/h, intensywnych opadów deszczu, a także opadów gradu o średnicy do 2 cm (głównie w przypadku superkomórek). Pierwsze burze powinny się pojawić około południa na zachodzie kraju, a wieczorem lub w pierwszej części nocy zaczną zanikać na wschodzie Polski.

…Polska południowo-wschodnia…

Prognozowanie jest wystąpienie podwyższonej energii CAPE do 800 J/kg. Podobnie jak w pozostałej części kraju, wystąpi tutaj podwyższony przepływ powietrza (DLS 20-25 m/s). Dzięki lokalnej strefie konwergencji i dobrej wodności troposfery należy spodziewać się powstania burz, być może także superkomórki, która stosunkowo szybko wkroczy nad terytorium Ukrainy. Dlatego stopień 1 nie zostaje uwzględniony. Pomimo tego należy spodziewać się silnych porywów wiatru do 80 km/h, intensywnych opadów deszczu, a także gradu o średnicy do 1 cm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.