Prognoza konwekcyjna na dzień 10.05.2018 i noc 10/11.05.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.05.2018, godz. 08:00 CEST do 11.05.2018, godz. 08:00 CEST

...STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru zachodniej oraz częściowo centralnej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek nasz kraj będzie znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia. W ciągu dnia od zachodu wkroczy słabnąca zatoka od płytkiego niżu znad Morza Północnego. Nadal nad nami zalegać będzie bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego. W dalszym ciągu spodziewane są burze, które na zachodzie Polski mogą być gwałtowne. W kolejnych dniach ma się stopniowo ochładzać.

OMÓWIENIE: 

…Polska zachodnia i częściowo centralna…

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.05.2018 i noc 10/11.05.2018

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 1000 – 1800 J/kg, a Lifted Index spadnie do -6⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.
Z uwagi na brak warunków kinematycznych komórki burzowe będą przemieszczać się stosunkowo wolno i nie powinny przybierać większych struktur , jednak w obszarze lokalnych zbieżności wiatru oraz zatoki mogą łączyć się w klastry.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm. Burze mogą trwać do późnych godzin nocnych.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości burz prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 500 – 1500 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.