Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 27.06.2018 i na noc 27/28.06.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.06.2018, godz. 08:00 CEST do 28.06.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.06.2018 i na noc 27/28.06.2018

Na południowy wschód od Polski ulokował się rozległy niż górny, natomiast nad północną częścią Europy rozbudował się silny wyż z centrum znad południowej Norwegii. Nad Polską w najbliższych kilkudziesięciu godzinach powietrze będzie wędrować ze wschodu na zachód i południowy zachód. Chłodna masa powietrza, która do tej pory zalegała nad naszym krajem, w końcu zacznie się wygrzewać. Dodatkowo znad Ukrainy do naszego kraju zacznie napływać cieplejsza masa powietrza ze wschodu kontynentu. W środę w rejonie Polski prognozowana jest niezbyt silna chwiejność termodynamiczna z energią CAPE na poziomie do ok. 400-600 J/kg. Silniejszy przepływ powietrza zaznaczy się w godzinach popołudniowych i w nocy z środy na czwartek w dolnej troposferze, zwłaszcza nad południowo-wschodnią częścią kraju. W środkowej i górnej troposferze prognozowany jest wiatr o niedużych prędkościach.

OMÓWIENIE:

… południe, południowy zachód, centrum i częściowo północ Polski …

W ciągu dnia, pod wpływem nagrzania przypowierzchniowej warstwy troposfery, zaczną rozwijać się chmury kłębiaste przynoszące przelotne opady deszczu i lokalne burze. Miejscami, zwłaszcza na południu, rozwój chmur kłębiastych może być masowy. Komórki burzowe będą tworzyć niezorganizowane i nietrwałe struktury. Miejscami mogą przynosić silnie opady deszczu (ryzyko lokalnych podtopień, zwłaszcza na południu kraju, gdzie prognozuje się wartości PW do ok. 30-35 mm). Ryzyko podtopień na chwilę obecną wydaje się jednak niewielkie i stopień 1. zagrożenia nie zostaje wydany, głównie z powodu prognozowanych niewielkich wartości CAPE. Z uwagi na niski poziom LCL / znaczne wartości CAPE występujące w dolnych 2 km troposfery (100-150 J/kg), nie wyklucza się rozwoju kilku lejków kondensacyjnych, a nawet słabej trąby lądowej. Nie wyklucza się także opadów drobnego gradu, zwłaszcza w zachodniej części omawianego obszaru. Pod wieczór burze powinny zaniknąć.

… południowo-wschodnia część kraju …

Niektóre modele wraz z nadejściem strefy obfitych opadów znad Ukrainy prognozują rozwój ośrodków burzowych wbudowanych w tę strefę. Warunki termodynamiczne w tej części kraju w nocy z środy na czwartek będą słabe. Rozwój burz jest jednak niewykluczony, ponieważ pojawi się umiarkowanie silne wymuszanie ruchów wznoszących w środkowej troposferze. PW przekraczające nawet 40 mm może być przyczyną bardzo silnych opadów deszczu podczas przechodzenia układów burzowych. Silny wiatr w górnej cześć warstwy granicznej może ponadto być przyczyną dość silnych porywów wiatru występujących podczas burz przy gruncie. Z uwagi na bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia burz, stopień 1. zagrożenia również i na tym obszarze nie zostaje wydany.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.