Prognoza konwekcyjna na dzień 22.07.2018 i na noc 22/23.07.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.07.2018, godz. 08:05 CEST do 23.07.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodnich krańców Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu prowadzących do podtopień.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.07.2018 i na noc 22/23.07.2018

Znaczna część Polski znajdować się będzie w zasięgu klina wysokiego ciśnienia o głównym ośrodku położonym nad Atlantykiem. W północnej i centralnej i częściowo w zachodniej części Polski w dalszym ciągu zalegać będzie ciepłe i dość suche powietrze polarno morskie. Południowo-wschodnia Polska znajdzie się natomiast w silniejszym oddziaływaniu układów niskiego ciśnienia z południowej i południowo-wschodniej części naszego kontynentu. Tam napływać będzie dość chwiejna masa powietrza polarnego morskiego o większej zawartości pary wodnej w poszczególnych warstwach troposfery.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Wartości wybranych parametrów termodynamicznych i kinematycznych: SBCAPE ok. 750-1500 J/kg, DLS ok. 5-6 m/s, LLS ok. 0-2 m/s, PWATER ok. 30 mm. Na zaznaczonym obszarze możliwy będzie rozwój pojedynczych, quasi-stacjonarnych komórek burzowych, łączących się w niewielkie klastry wielokomórkowe o niewielkiej prędkości przemieszczania (głównie w kierunku zachodnim i północnym). Pierwsze burze powstawać będą w rejonie szczytów górskich oraz tworzących się lokalnych stref konwergencji wiatru w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzać do miejscowych podtopień i zalań, a nawet pojedynczych powodzi błyskawicznych. Lokalnie może spaść do 30-40 mm deszczu, niewykluczone są przypadki z większą akumulacją opadu (powyżej 40 mm). Burzom mogą towarzyszyć również opady małego gradu (do 1 cm) oraz silne porywy wiatru do ok. 75 km/h. Ze względu na obecność stref zbieżności wiatru, dość znaczny gradient temperatury powietrza w dolnej części troposfery oraz wysoką wilgotność względną powietrza z niskim poziomem kondensacji chmur (ok. 400-700 metrów), możliwy będzie rozwój zalążków trąb powietrznych (funnel cloud), a nawet pojedynczej trąby powietrznej nie związanej z mezocyklonem superkomórki burzowej (landspout). Rozwój burz możliwy będzie już około południa, natomiast zanikać będą w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych.

…Obszar objęty możliwością burz…

Na pozostałym obszarze istnieje mniejsze ryzyko rozwoju burz. Na obszarze położonym na północ od strefy określonej 1 stopniem zagrożenia w prognozie możliwe będą burze w postaci pojedynczych komórek burzowych oraz niewielkich burz wielokomórkowych, podczas których głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu do 20-30 mm. Lokalnie niewykluczone będą opady małego gradu i silniejsze porywy wiatru, a lokalnie również rozwój zalążków trąb powietrznych. Niewielkie ryzyko rozwoju izolowanych komórek burzowych pojawi się również lokalnie na Podlasiu oraz na Lubelszczyźnie. Tam jednak ze względu na obecność suchych warstw powietrza w środkowej części troposfery ich potencjał będzie mocno ograniczony.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.