Prognoza konwekcyjna na dzień 23.07.2018 i na noc 23/24.07.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.07.2018, godz. 08:00 CEST do 24.07.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej i południowej Polski głównie ze względu na intensywne opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na silne porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W poniedziałek zachodnia i centralna część Polski znajdzie się pod wpływem rozległego klina wysokiego ciśnienia ciągnącego się od Atlantyku. Nad wschodnią Polską swoją obecność zaznaczy niż znad Ukrainy. Zazwyczaj taki układ baryczny przynosi chłodne powietrze z północy, jednak obecnie nad Skandynawią znajduje się nadzwyczaj ciepła masa powietrza polarnomorskiego, dzięki czemu termometry w naszym kraju wskażą > 25 stopnii Celsjusza.

OMÓWIENIE

Prognoza konwekcyjna na dzień 23.07.2018 i na noc 23/24.07.2018

…Polska wschodnia i południowa…

Na peryferiach niżu dojdzie do nagromadzenia wilgoci w całym profilu troposfery. Dzięki temu energia potencjalna dostępna konwekcyjnie CAPE wzrośnie do 500-1200 J/kg, a zawartość pary wodnej w słupie powietrza sięgnie nawet 40 mm. Brak wyraźnego kontrastu termicznego i barycznego nad środkową Europą będzie przyczyną niewielkiego poziomego przepływu powietrza. Ścinanie wiatru z warstwy 0-6km nie przekroczy 10 m/s. Inicjacja konwekcji nastąpi na południkowo ułożonych strefach zbieżności wiatru, a na południu Polski także dzięki orografii terenu.

Burze powstałe w takich warunkach będą miały charakter pojedyńczych komórek, a także multikomórek. Ze względu na powolne przemieszczanie się i możliwość przechodzenia wielu komórek nad jednym regionem ich największym zagrożeniem powinny być intensywne opady deszczu sięgające 30-40mm. W zachodniej części wyznaczonego obszaru pojawią się suche warstwy w środkowej troposferze, które z jednej strony mogą ograniczyć wystąpienie głębokiej konwekcji, jednak z drugiej strony mogą okazać się przyczyną zjawisk typu downburst, w których wiatr może dochodzić do 80-90 km/h. Najmniejszym zagrożeniem powinny być opady gradu o średnicy nie przekraczającej 1 cm. Burze będą przemieszczać się powoli z północy na południe. Ich inicjacji należy spodziewać się w godzinach popołudniowych, a wieczorem i w nocy powinny osłabnąć i trwać do godzin porannych.

…Polska zachodnia …

Na tym obszarze istnieje niewielkie ryzyko powstania burz. Dzięki nagromadzeniu pary wodnej w przyziemnej warstwie troposfery, dojdzie do wzrostu energii CAPE 400-800 J/kg. Poziomy przepływ powietrza będzie słaby. Brak wyraźnego wspogamania, a także obecność suchych warstw w środkowej troposferze ograniczy wystąpienie głębokiej konwekcji. Niemniej jednak modele numeryczne sugerują powstanie niemal stacjonarnych burz, na drodze których największym zagrożeniem może okazać się wiatr dochodzący do 80 km/h. Mozliwe będą także opady deszczu nie przekraczające 15 mm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz