Prognoza konwekcyjna na dzień 30.07.2018 i na noc 30/31.07.2018

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i silny wiatr.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów wokół 2 stopnia zagrożenia ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i silny wiatr.

Prognoza konwekcyjna na dzień 30.07.2018 i na noc 30/31.07.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek nasz kraj będzie w słabogradietowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Z rana na północnym-zachodzie zaznaczy się front ciepły i związane z nim zachmurzenie. Na południowym-wschodzie Polski obecna będzie słaba zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem z centrum nad Turcją. Do kraju napływać będzie gorąca, wilgotna i niestabilna masa powietrza zwrotnikowego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia …

… Pas od Małopolski po Warmię …

Na omawianym obszarze prognozuje się wystąpienie umiarkowanie wysokiej niestabilności atmosfery (CAPE do 1000-1500 J/kg, LI do -4°C/-6°C). Dodatkowo pojawi się strefa zbieżności wiatru przy ziemi, która „wzmocni” proces inicjacji konwekcji. Burze, które powstaną będą przyjmować charakter stacjonarnych komórek Ze względu na słabą kinematykę (DLS <10 m/s) nie będą organizować się w większe struktury wielokomórkowe, jednak nie można ich wykluczyć. Duża zawartość wody w pionowym profilu troposfery (PW dochodzące do 35-45 mm) spowoduje, że największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu do 30-50 mm. Lokalnie wartości te mogą zostać przekroczone ze względu na niską prędkość przemieszczania się komórek lub wręcz ich stacjonarny charakter. Dodatkowo mocno uwodnione i wypiętrzone chmury burzowe sprzyjać będą powstaniu opadów gradu do 2-3 cm. Nie wykluczone również silne porywy wiatru do 70-80 km/h, lokalnie do 90 km/h. Konwekcja ruszy w godzinach popołudniowych. Burze z centrum i północy kraju będą przemieszczać się w kierunku północnym, momentami z odchyleniem na zachód. Z kolei te na południu będą wędrować na południowy-zachód. W wyniku obecności linii konwergencji wiatru burze będą występować wzdłuż tej linii.

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

… Obszar wokół 2 stopnia zagrożenia …

Na tym obszarze mogą pojawić się burze lub „wyjść” z regionu objętego zagrożeniem 2 stopnia. Będą one mniej intensywne jeśli chodzi o zjawiska towarzyszące niż w „otaczanym” regionie .

Możliwa zmiana stopnia z 2 do 1 wraz z rozwojem sytuacji pogodowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz