Prognoza konwekcyjna na dzień 24.08.2018 i na noc 24/25.08.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.08.2018 godz. 08:00 CEST do 25.08.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów dużego gradu

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek na pogodę w Polsce wpłynie aktywny, chłodny front atmosferyczny związany z niżem z rejonu Morza Norweskiego. Przed frontem do naszego kraju będzie napływać gorąca i chwiejna masa powietrza zwrotnikowego, a za nim napłynie znacznie chłodniejsze powietrze polarnomorskie, które przyniesie ochłodzenie w kolejnych dniach. W strefie frontowej wystąpią burze, które mogą być gwałtowne.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.08.2018 i na noc 24/25.08.2018

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.08.2018 i na noc 24/25.08.2018

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE 1000-2000 J/kg). Na skutek silnych mechanizmów wspomagających konwekcję (przedfrontowa strefa konwergencji i wielkoskalowe ruchy wznoszące) na omawianym obszarze spodziewany jest intensywny rozwój chmur Cb. To, w połączeniu ze środowiskiem umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS 10-18 m/s), sprzyja rozwojowi klastrów wielokomórkowych. Niewykluczone, że multikomórka z czasem uformuje układ liniowy, na co wskazuje podwyższone ścinanie w dolnej troposferze (MLS do 15 m/s). Ponadto, w pierwszej fazie konwekcji możliwy jest też rozwój 1-2 superkomórek wysokoopadowych. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania, zwłaszcza w przypadku klastra burzowego (duża wodność troposfery, około 40 mm). Ponadto, spodziewać się można również bardzo silnych porywów wiatru (szczególnie, gdy uformuje się liniowy układ konwekcyjny), a w najsilniejszych komórkach także opadów dużego gradu (o średnicy do 3 cm). Burze wystąpią przede wszystkim w godzinach popołudniowych i wieczornych, ale miejscami mogą pojawić się one wcześniej.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE 1000-2000 J/kg). Również i na tym obszarze pojawią się mechanizmy wspomagające rozwój konwekcji (konwergencja i ruchy wznoszące), ale będą one subtelniejsze niż na obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia. Konwekcja będzie rozwijać się w warunkach małych i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS 5-18 m/s), przy czym będą one rosły w kierunku zachodnim. Na tym obszarze spodziewany jest przede wszystkim rozwój pojedynczych komórek i klastrów wielokomórkowych (na zachodzie obszaru, gdzie ścinanie jest największe, istnieje pewna szansa uformowania się linii burz). Dyskretny tryb konwekcji (pojedyncze chmury Cb) będą faworyzowane na południowym-wschodzie, a im dalej na zachód i północ, tym większe szanse wystąpienia struktur wielokomórkowych. Zagrożenia będą tego samego typu, co na obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia (ulewny deszcz, silny wiatr i duży grad), ale pokrycie obszarowe i intensywność zjawisk burzowych powinna być mniejsza. Burze możliwe są przez większość doby: na zachodzie omawianego obszaru już w godzinach porannych i popołudniowych, a na pozostałym obszarze głównie popołudniu, wieczorem i w pierwszej części nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.