Prognoza konwekcyjna na dzień 13.01.2019 i na noc 13/14.01.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.01.2019 od godz. 07:00 CET do 14.01.2019, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.01.2019 i na noc 13/14.01.2019

W okresie ważności prognozy na pogodę w Polsce będzie wpływał rozległy i dość głęboki układ niżowy z centrum nad Półwyspem Skandynawskim i Basenem Morza Bałtyckiego. Do Polski na kilkanaście godzin napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne morskie, jednak później na tyłach wspomnianego niżu nastąpi silna adwekcja powietrza arktycznego morskiego na południe. Powietrze to dotrze do naszego kraju w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek. Warto zaznaczyć, że strefa nieznacznie podniesionej energii CAPE, która w niedzielę ma się pojawić w części naszego kraju, będzie związana z przejściem chłodnego frontu atmosferycznego niżu znad Skandynawii. Front ten dotrze do naszego kraju w godzinach popołudniowych i w szczególności zaznaczy się na zachodzie i południu. W związku z dużym gradientem barycznym związanym z bliskim położeniem ośrodka niżu względem Polski, znacząco wzrośnie prędkość wiatru wiejącego z kierunków zachodnich. W zachodniej części kraju wiatr może osiągać w porywach prędkość dochodzącą nawet do 80-90 km/h, a w czasie przechodzenia stref opadów konwekcyjnych i burz nawet nieznacznie więcej.

Największe szanse na wystąpienie wyładowań atmosferycznych będą w godzinach popołudniowych i w pierwszej części nocy na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Układy konwekcyjne powinny organizować się w niezbyt duże struktury liniowe, jednak możliwe są również słabiej zorganizowane, mniejsze układy wielokomórkowe. Ich rozwojowi będzie sprzyjać umiarkowanie silne wymuszanie wznoszenia powietrza w środkowej troposferze oraz strefy zbieżności wiatrów w dolnej troposferze. Podczas przechodzenia układów prognozowane są opady różnego typu, choć w godzinach wieczornych i nocnych w związku z napływem coraz chłodniejszego powietrza zaczną coraz częściej występować opady krupy śnieżnej i śniegu, miejscami dość intensywne. Wiatr podczas przechodzenia burz i opadów konwekcyjnych może w wielu miejscach przekraczać w porywach prędkość 80 km/h, a w dzielnicach zachodnich w kilku przypadkach może nieznacznie przekroczyć nawet 90 km/h. Stopień 1. zagrożenia nie zostaje jednak wydany, ponieważ silne porywy wiatru w układach konwekcyjnych będą spowodowane głównie przez istnienie dużego gradientu barycznego, a nie przez procesy związane z głęboką i wilgotną konwekcją. Ich prędkość będzie tylko nieznacznie większa od prędkości porywów wiatru poza układami konwekcyjnymi.

W poniedziałek (14.01) w naszym kraju ponownie wystąpią warunki sprzyjające rozwojowi głębszej konwekcji. W związku z silną adwekcją powietrza arktycznego morskiego oraz z dużym pionowym gradientem temperatury w środkowej troposferze prognozowane są silne przelotne opady śniegu, a miejscami także burze śnieżne. Lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu kilkudziesięciu minut może być znaczny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.