Napływ cieplejszego powietrza i spodziewana odwilż

Fotografia: Iwona Kurach (https://www.facebook.com/lowcyburz)

Obecnie panujące warunki zimowe, które obserwowane są w większości kraju, a szczególnie na północy, w centrum i południu, utrzymają się początkowo w pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia. Na horyzoncie jednak zbliża się adwekcja cieplejszego powietrza polarnomorskiego, która przyczyni się do odwilży. Zanim to jednak nastąpi, na froncie atmosferycznym wypierającym chłód, powstanie kolejna porcja opadów śniegu na przełomie wtorku i środy.

Niedzielny wieczór i noc z niedzieli na poniedziałek, przyniesie opady śniegu przeważnie o słabym natężeniu występujące w regionach południowej i południowo-wschodniej Polski z naciskiem na obszary podgórskie i górskie Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Do poniedziałkowego poranka opady powinny ustąpić, jednak w ciągu dnia niewykluczone są jeszcze zanikające strefy głównie w górach. W pozostałych obszarach kraju dzień mijać będzie pod znakiem stabilnej pogody z częściowymi rozpogodzeniami głównie na północy Polski. Temperatury pozostaną na ujemnym poziomie w zakresie -2°C do -5°C. Tylko na Pomorzu środkowym i w obszarze Warmii i Mazur mogą osiągnąć wartości nieco powyżej 0°C. Nocą z poniedziałku na wtorek na południu i południowym wschodzie temperatura spaść może do -8°C / -12°C.

Ciepły front atmosferyczny – początek odwilży

Prognozowana sytuacja synoptyczna we wtorek / dwd.de

Wtorek powinien przywitać nas w większości kraju dużą ilością rozpogodzeń za wyjątkiem północy, gdzie szybko pojawi się zachmurzenie ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem z dalekiej północy. Wraz zachmurzeniem front będzie niósł przelotne opady deszczu. Według aktualnych prognoz front ten dosyć szybko wkroczy wgłąb kraju w godzinach wieczornych. Oprócz opadów deszczu z czasem zaczną rozwijać się opady mieszane i śnieg. We wschodniej, południowo-wschodniej i południowej Polsce prognozy numeryczne dosyć wyraźnie faworyzują opady mokrego śniegu – miejscami dosyć obfite. Przyniosą one kilkucentymetrowy wzrost pokrywy śnieżnej, zwiększając ją miejscami do kilkunastu cm z uwzględnieniem opadów weekendowych.

Opady śniegu w nocy z wtorku na środę – model GFS / wxcharts.com

W środę już w znacznej większości kraju przeważać będzie temperatura powietrza w zakresie 0°C-3°C. Na południu, południowym wschodzie i w centrum mogą pojawiać się słabe opady deszczu i/lub mżawki z zanikającymi opadami śniegu na pogórzu i w górach. W całym kraju utrzyma się całkowite zachmurzenie. Kolejne dni to kontynuacja stabilnych warunków pogodowych dyktowanych przez stabilne pole wysokiego ciśnienia z przewagą zachmurzenia. Temperatura powietrza utrzyma się w zakresie od 0°C do 4°C, jednak na zachodzie i północy może ona wzrastać do 5°C-6°C.

Zaszufladkowano do kategorii News | Możliwość komentowania Napływ cieplejszego powietrza i spodziewana odwilż została wyłączona

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 3.01.2025 i noc 3/4.01.2025

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.01.2025, godz. 06:00 UTC do 04.01.2025, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno fragmentu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.

PODSUMOWANIE:

W piątek Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia „Aaron”. Wraz z nim pojawi się chłodny front atmosferyczny, na którym możliwy będzie rozwój liniowej formacji konwekcyjnej, która może przynieść burze. Ewentualna struktura liniowa miałaby się pojawić w okolicach południa nad północną częścią kraju. Na jej czele głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru. Im bardziej w głąb kraju będzie przemieszczać się omawiana formacja, tym słabsza będzie. Powinna zaniknąć w godzinach wczesno wieczornych.

OMÓWIENIE:

Piątek nad północą Polski może być dynamiczny za sprawą chłodnego frontu atmosferycznego oraz wystąpienia niewielkiej chwiejności termodynamicznej (parametr CAPE do 150 J/kg). Zdaniem prognoz w regionie może przejść konwekcyjna formacja liniowa, na której mogą paść wyładowania. Potencjalne struktury konwekcyjne rozwiną się w środowisku umiarkowanych i dużych wartości parametrów kinematycznych (DLS do 15-25 m/s, LLS do 20-25 m/s, SRH do ok. 300-400 m2/s2). Formacja konwekcyjna wkroczyć ma nad regiony północne w godzinach okołopołudniowych. Głównie ze względu na warunki kinematyczne przyniesie silny wiatr. Szanse na wyładowania atmosferyczne są stosunkowo niskie z powodu wspomnianej niewielkiej niestabilności w atmosferze. Formacja liniowa powinna przemieszczać się w kierunku południowym bądź południowo-wschodnim. Im dalej będzie wchodzić w głąb lądu, tym bardziej będzie osłabiona, a w godzinach wieczornych powinna zaniknąć.

Zaszufladkowano do kategorii News | Możliwość komentowania Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 3.01.2025 i noc 3/4.01.2025 została wyłączona

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.12.2024 i noc 17.12.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.12.2024, godz. 06:00 UTC do 17.12.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniego fragmentu Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i w mniejszym stopniu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

PODUSUMOWANIE:

Poniedziałek zapowiada się dynamicznie za sprawą oddziaływania niżu „Ziva”. Poza silnym wiatrem zagrożeniem będą potencjalne burze, na które największe szanse są w  północnej i północno-wschodniej części kraju. Potencjalne formacje konwekcyjne przybiorą formę słabo zorganizowanych komórek burzowych, które mogą przemieszczać się w jednej linii. Podczas przechodzenia komórek burzowych głównym zagrożeniem będzie silny wiatr. Burze możliwe są głównie w godzinach około południowych i porannych, z biegiem dnia szansa na nie będzie systematycznie spadać. Burzom towarzyszyć będzie:

  • Silny wiatr w porywach do 90-100 km/h,
  • Opady deszczu do 10-15 mm/h,
  • Możliwe opady drobnego gradu lub krupy śnieżnej,
  • Możliwy przypadek trąby powietrznej.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

W poniedziałek przez Polskę przemieści się chłodny front atmosferyczny, na którym mogą rozwinąć się komórki burzowe. Na północnym wschodzie kraju prognozowana jest niewielka chwiejność termodynamiczna (CAPE do 100 J/kg) w środowisku bardzo wysokich wartości parametrów kinematycznych (DLS do 40-50 m/s, LLS do 25-35 m/s). Dodatkowo spodziewane są znaczne wartości parametru SRH w w warstwie 0-6 km (skrętność wiatru), który to w tamtym regionie osiągnie nawet 400-500 m^2/s^2. Takie wartości mogą przyczynić się do powstania trąby powietrznej. Potencjalne burze jednak będą raczej słabe i niezbyt zorganizowane. Mimo dogodnych warunków do rozwoju formacji liniowej (bardzo dobre warunki kinematyczne),  zdaniem modeli numerycznych przybiorą one postać raczej pojedynczych, odizolowanych od siebie komórek burzowych, które przemieszczać się będą w linii. Pierwsze komórki konwekcyjne z potencjałem do wygenerowania wyładowań pojawią się na północnym wschodzie w okolicach przedpołudnia i dalej przemieszczać się będą w kierunku południowym i południowo-wschodnim. Im bliżej wieczora, tym niższa będzie szansa na wyładowania. W trakcie przechodzenia komórek konwekcyjnych i burzowych głównym zagrożeniem  będą silne porywy wiatru do nawet 90-100 km/h. Szanse na wyładowania są stosunkowo niskie i stąd wydany zostaje stopień 1. z prawdopodobieństwem 15 % na burze.

Zaszufladkowano do kategorii News | Możliwość komentowania Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.12.2024 i noc 17.12.2024 została wyłączona

Prognoza konwekcyjna na noc 22/23.11.2024 oraz dzień i noc 23.11.2024

PODSUMOWANIE:

W nocy z piątku na sobotę przez południowy Bałtyk przemieści się płytki ale dość aktywny ośrodek niżowy wraz z wyraźnie zaznaczoną zatoką niskiego ciśnienia. W osi zatoki prognozowany jest rozwój chmur konwekcyjnych, które przyniosą silne, przelotne opady oraz lokalnie burze. Silne opady i ewentualne burze będą się przemieszczać w godzinach nocnych z zachodu na wschód, a największe prawdopodobieństwo burz dotyczy wód Morza Bałtyckiego oraz wąskiego pasa Wybrzeża.

W czasie trwania burz mogą występować:

  • intensywne opady śniegu oraz krupy śnieżnej, do ok. 5cm;
  • zawieje i zamiecie śnieżne;
  • poważne ograniczenie widzialności w intensywnych opadach (poniżej 800 metrów);
  • spadek temperatury powietrza powodujący oblodzenie dróg;
  • silne porywy wiatru do około 85 km/h.

Warunki sprzyjające rozwojowi chmur konwekcyjnych z silnymi opadami o charakterze przelotnym, a lokalnie również burz występować będą także w sobotę. Chmury i opady będą się przemieszczać z północnego zachodu na południowy wschód, a od godzin południowych od zachodniej części kraju będzie następować ich słabnięcie i zanik. Ryzyko wystąpienia wyładowań nie jest duże, ale nie można ich wykluczyć, szczególnie w strefie Wybrzeża.

W czasie przechodzenia chmur Cumulonimbus występować mogą:

  • intensywne opady śniegu i krupy śnieżnej, do ok. 5-10cm, a na Pomorzu Środkowym i Kaszubach do ok. 10-15cm;
  • zawieje i zamiecie śnieżne oraz ograniczenie widzialności;
  • porywy wiatru do ok. 65km/h.
Zaszufladkowano do kategorii News | Możliwość komentowania Prognoza konwekcyjna na noc 22/23.11.2024 oraz dzień i noc 23.11.2024 została wyłączona