Najbliższe dni z dynamiczną pogodą

W najbliższym czasie nad Europą szykuje się przebudowa pola geopotencjału. Nad zachodnią częścią starego kontynentu będzie się pogłębiać zatoka niskiego ciśnienia wraz z ośrodkiem niżowym w południowej jej części. To natomiast przyczyni się do tego iż nad Polską będziemy mieli do czynienia z dynamiczną pogodą.

Piętrzące się chmury [fot. Paweł Cholewa]

W dniu dzisiejszym nad nasz kraj napływa chłodne powietrze polarno-morskie, do tego w związku z większym poziomym gradientem ciśnienia zmagamy się dziś z silniejszymi porywami wiatru. Pojawiają się komórki adwekcyjne – opadowe jak i burzowe. Na te drugie największa szansa wystąpienia jest w Polsce północno-wschodniej, północnej oraz zachodniej. Nie wykluczone są one również na południowym-wschodzie oraz w centrum naszego kraju. Jednak od jutra prognozy zapowiadają ciekawszą aurę nad naszym krajem jak i u naszych sąsiadów.

Nastąpi zmiana kierunku wiatru na południowo zachodni, a co za tym idzie napływać będzie cieplejsze powietrze do Polski. Temperatura maksymalna w dzień będzie większa od dzisiejszej, wzrośnie ona do maksymalnie około 23 / 24 kresek powyżej zera. Do tego jutro nad naszym krajem pojawiać się będą groźniejsze zjawiska konwekcyjne już w bardziej dynamicznym przepływie powietrza. Głównym zagrożeniem podczas jutrzejszych burz mogą być znaczne, gwałtowniejsze porywy wiatru podczas przejścia takowych komórek konwekcyjnych, dodatkowo obok intensywnych opadów deszczu mogą pojawić się opady gradu.

Chmura burzowa [fot. Paweł Cholewa]

Nie można wykluczyć możliwości zejścia trąby powietrznej, ale ryzyko jest niewielkie, lecz warto o nim jednak wspomnieć. Jednym zdaniem – najbardziej niebezpiecznie może być na południowym-zachodzie RP.

We środę będzie bardzo podobnie, dynamiczna aura zostanie nad naszym krajem, ale adwekcja ciepła będzie jeszcze bardziej odczuwalna. Temperatura maksymalna powietrza nad Polską będzie wynosić od około 24°C, do nawet 30 kresek powyżej zera miejscami na południu kraju. Do tego chwiejność będzie większa w rejonie znacznie wzmożonego przepływu, na obszarze Niemiec, Czech oraz Polski zachodniej.

Wall Cloud [fot. Paweł Cholewa]

U naszych sąsiadów wtedy może stworzyć się większa zorganizowana struktura na typ MCS, bądź dobrze zorganizowana linia na kształt bow echo. Owe struktury burzowe będą mogły w bardzo szybkim tempie przemieszczać się w kierunku Polski. W dalszym ciągu tego dnia głównym zagrożeniem będą bardzo silne porywy wiatru, ulewne opady deszczu, do tego niewykluczone będą lokalne trąby powietrzne.

Tak więc w następnych dniach nad Polską może się sporo dziać, tym bardziej burze będą się pojawiać w akompaniamencie znacznego przepływu, pogoda stricte bardzo dynamiczna, czyli to czego łowcom brakowało w ostatnim czasie. Również na czwartek prognozy są bardzo ciekawe, spora chwiejność powietrza i znacznie podwyższone uskoki wiatru na południu, południowym-wschodzie i wschodzie naszego kraju.

Łowcy z kraju mogą mieć sporo pracy w najbliższym okresie, a więc trzeba bacznie śledzić wyliczenia modeli. Dlatego też zapraszamy do śledzenia na bieżąco informacji tyczących się najbliższego okresu pogodowego. Prognozy nieoficjalne jak i konwekcyjne tylko i wyłącznie na naszym forum oraz stronie głównej polskich łowców burz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz