Uwaga na piątkowe burze!

Rozwijająca się chmura burzowa

Rozwijająca się chmura burzowa (fot. A. Surowiecki)

Tak jak już kilka dni temu informowaliśmy, najbliższa doba przyniesie nam bardzo dużą aktywność zjawisk burzowych nad Polską. Wszystko przez dynamiczny i aktywny układ niżowy znad południowego Bałtyku, który wraz z systemem frontów atmosferycznych dość szybko  będzie wędrować przez nasz kraj. już teraz bardzo silne burze przechodzą nad krajami Beneluksu i północną połową Niemiec, gdzie obecnie znajduje się w/w niż. W piątek, około południa, chłodny front układu niżowego znajdzie się nad Polską Północno-zachodnią, natomiast pod wieczór ten sam front ma rozciągać się mniej więcej w linii Suwałki – Katowice. W pobliżu tego frontu spodziewamy się lokalnie silnych i bardzo silnych burz, w których szczególnie dużym zagrożeniem będzie porywisty wiatr. Trzeba jednak uwzględnić to, że piątkowe burze mogą przynosić wszystkie typy niebezpiecznych zjawisk konwekcyjnych, począwszy od silnych opadów deszczu, a skończywszy nawet na kilku trąbach powietrznych, lokalnie powodujących poważne zniszczenia.

Prognoza GFS z 18.08.2011, godz. 20 na 19.08.2011, godz. 14  - mapa TB850, źródło: Estofex
Prognoza GFS z 18.08.2011, godz. 20 na 19.08.2011, godz. 14 – mapa TB850, źródło: Estofex

Dużą gwałtowność zjawisk burzowych w ciągu kolejnych godzin zagwarantuje nam adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza znad Europy południowo-zachodniej oraz napływ o kilkanaście stopni chłodniejszej masy powietrza polarnomorskiego z północnego zachodu. Pojawi się duży pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze, a do tego znacząco wzrośnie przepływ poziomy mas powietrza w całym pionowym profilu troposfery. Po południu, w górnej troposferze, tuż za chłodnym frontem atm. wkroczy do Polski prąd strumieniowy z wiatrem o prędkości 50 m/s. Również w strefie umiarkowanie silnej  chwiejności termodynamicznej (CAPE ma osiągać wartości maksymalne w przedziale 1500-2000 J/kg)  idącej wraz z  frontem atm., w dolnej i środkowej troposferze pojawią się silne wiatry powodujące znaczące pionowe uskoki wiatru. Na wysokości ok. 3 km nad ziemią ma wiać z prędkością ponad 20 m/s, zwłaszcza w Polsce Południowo-zachodniej. Ponadto w dolnej troposferze, wraz ze wzrostem wysokości, wiatr będzie zmieniać kierunek z południowo-zachodniego na zachodni, zatem  pojawią się pewne kierunkowe uskoki  wiatru. Warunki na porządnie zorganizowane komórki i układy burzowe będą więc dość dobre. Pewną niewiadomą jest zachmurzenie i ewentualne występowanie opadów wielkoskalowych przed strefą chwiejności, które mogą doprowadzić do zmniejszenia energii konwekcji oraz znaczącego spadku ryzyka występowania gwałtownych zjawisk burzowych na znacznym obszarze RP, głównie na południowym zachodzie i w centrum kraju.

Pierwsze burze, prawdopodobnie w postaci umiarkowanie dobrze zorganizowanego klastra burz, wejdą wczesnym rankiem do północno-zachodniej części Polski. Do burzy wielokomórkowej mogą dobudowywać się następne ośrodki burzowe. Niektóre z komórek burzowych, pod wpływem znaczącej dynamiki przepływu poziomego powietrza w troposferze, będą organizować się w superkomórki, które mogą dawać opady większego gradu oraz silniejsze wiatry. Około południa, gdy przy powierzchni ziemi zrobi się cieplej, pojawią się warunki sprzyjające rozwojowi trąb powietrznych.  0-1 km MLCAPE w dolnych 2 km troposfery ma wg prognozy GFS przekraczać lokalnie 50 J/kg, co przy burzy superkomórkowej może doprowadzić do zejścia z mezocyklonu tornada. Co ciekawe, również inne wskaźniki często używane do prognoz trąb powietrznych są podwyższone. Przede wszystkim chodzi tu o SRH 0-1 km AGL osiągające miejscami ponad 120 m2/s2 i LLS przekraczające 10 m/s. Dlatego zagrożenia nie można lekceważyć. Na chwilę obecną prognozy mówią o tym, że najlepsze warunki dla trąb powietrznych zaistnieją od Warmii, Pomorza i Kujaw, po Wielkopolskę i  częściowo Dolny Śląsk.

Prognoza GFS z 18.08.2011, godz. 20 na 19.08.2011, godz. 17 - wskaźnik CAPESHEAR, źródło: Estofex
Prognoza GFS z 18.08.2011, godz. 20 na 19.08.2011, godz. 17 – wskaźnik CAPESHEAR, źródło: Estofex

Piątkowe burze to nie tylko pewne, choć niezbyt  duże ryzyko pojawienia się kilku tornad w Polsce. Bardziej na wschód i południowy wschód kraju, gdzie w dolnej troposferze będzie mniej wilgoci, poważnym zagrożeniem mogą być  bardzo silne porywy wiatru, uwzględniając wiatr na wys. 3 km nad ziemią przekraczający 20 m/s. Jeśli w układach burz wielokomórkowych będą pojawiać się linie szkwału, to silne wiatry (lokalnie o prędkościach ponad 100 km/h) mogą występować na znacznym obszarze. Dodatkowo prognoza profilu pionowego troposfery pokazuje bardzo niewiele miejsc z niedosytami wilgoci. Z tego powodu wartość PWater będzie duża, miejscami ponad 30 mm i dlatego bardzo silnych, choć przeważnie krótkotrwałych opadów deszczu również należy się spodziewać. Tam, gdzie wystąpią superkomórki burzowe, może pojawić się też grad o średnicy przekraczającej 2-3 cm.  W pierwszej części nocy burze będą przechodzić już tylko nad Polską południowo-wschodnią, a około północy opuszczą nasz kraj.

Czekamy więc z pewnym niepokojem na to, co się stanie w ciągu najbliższych godzin z pogodą w naszym kraju. Przypominamy jak zwykle o zasadach zachowania bezpieczeństwa w czasie zjawisk burzowych. Pamiętajmy o tym, aby na obszarach zagrożonych silnymi burzami nie stawiać samochodów pod drzewami, a balkony i tarasy posprzątać z luźno położonych przedmiotów, które mógłby porwać bardzo silny wiatr. Pamiętajcie też o  naszych burzowych (i nie tylko) ostrzeżeniach w  SkyPredict oraz o przysyłaniu nam fotografii i filmów burz oraz ich skutków na e-mail kontakt@lowcyburz.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.