Szykuje się ochłodzenie

Na jakiś czas będziemy mogli zapomnieć o dwucyfrowych wartościach temperatury, które ostatnio pojawiały się w wielu miejscach kraju. Do Polski spłynie chłodniejsza masa arktycznego powietrza z północnego wschodu, czego następstwem będą niskie temperatury w ciągu dnia.

Mapka geopotencjału i temperatura na wys.850hPa

Obecnie Polska znajduję się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia, który stacjonuje i nadal będzie stacjonować w okolicach Morza Bałtyckiego. Nie wszędzie dziś było ciepło i słonecznie. Przez nasz kraj, z północnego wschodu na południowy zachód, przemieszcza się słabnący chłodny front atmosferyczny, który jest związany z ośrodkiem niżowym znajdującym się nad Rosją. Po przejściu frontu nad nasz kraj zacznie spływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W związku z tym będziemy mogli zapomnieć o dwucyfrowych wartościach temperatur, z jakimi mieliśmy do czynienia ostatnimi czasy.

Przykładowo dziś w Krakowie, Wrocławiu i Opolu było maksymalnie po 15°C, jednak w Białymstoku czy w Warszawie dało się już odczuć chłodniejszą masę powietrza.

Maksymalna temperatura w ciągu dnia (gfs.pl)

Już jutro, po ustąpieniu porannych mgieł, temperatura maksymalna osiągnie od zaledwie 2°C / 4°C na wschodzie i południowym wschodzie kraju, przez 4°C / 6°C w centrum i na południu, do 7°C / 9°C na zachodzie naszego kraju. Zachmurzenie będzie umiarkowane, gdzieniegdzie duże, lecz szybko powinno zanikać w przeważającej części Polski. Może natomiast dłużej utrzymywać się na krańcach południowo-wschodnich, gdzie będą napływać chmury zaciągane przez ośrodek niskiego ciśnienia znajdujący się nad Rosją. Oczywiście w miejscach nasłonecznionych będzie trochę cieplej. Wiać będzie z północnego wschodu i wschodu, miejscami umiarkowanie, co może powodować większe odczucie chłodu.

Jesienny widok
Jesienny widok

Kolejne dni przyniosą prawdopodobnie więcej słońca, jednak temperatury maksymalne będą niskie. Na wschodzie będzie najzimniej, temperatura nie przekroczy 3°C / 4°C, a na zachodzie kraju będzie najcieplej – tam maksymalnie zobaczymy do 8°C / 9°C w ciągu dnia. Noce zaś będą bardzo chłodne, szczególnie w miejscach, gdzie będzie bezchmurnie – temperatura minimalnie może spadać do -4°C / -5°C, a lokalnie nawet może być jeszcze zimniej.

Podsumowując, cieplejsza część jesieni jest już za nami. Teraz, pomimo dużej ilości słońca, musimy się liczyć z niskimi temperaturami powietrza. Należy już zatem wyjąć cieplejsze ubrania z szafy, co dotyczy głównie mieszkańców wschodniej Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.