Dużo słońca i ciepło – wiosenny weekend

W ostatnim czasie pogoda w naszym kraju się ustabilizowała. Niestety przez kilka dni mieliśmy na przeważającym obszarze do czynienia z dużym zachmurzeniem i opadami deszczu, bądź mżawki. Jak na marzec, sytuacja przypominała bardziej szare i ponure przedwiośnie niż wiosnę. Ale od dzisiejszego dnia sytuacja obróci się o 180 stopni. Nadchodzący weekend zapowiada się słonecznie z wysokimi wartościami temperatur.

Przedwiośnie w Krakowie [fot. Paweł Cholewa]

Przedwiośnie w Krakowie (fot. Paweł Cholewa)

W obecnej chwili, zachmurzenie jakie zalegało w ostatnich dniach nad większą częścią kraju rozrywa się i mamy do czynienia z dużą ilością przejaśnień i czystego nieba. Najwięcej chmur zalega jeszcze w zachodniej połowie kraju oraz częściowo na północy i w centrum. Temperatura maksymalnie dziś osiąga 11°C czy nawet 12°C. Zaczynamy się dostawać pod wpływ układu wysokiego ciśnienia, który dominuje w południowej i częściowo centralnej Europie. W najbliższych dniach również on zapewni nam piękną pogodę, obecna masa arktyczna zostaje wyparta przez napływającą ciepłą masę polarnomorską z zachodu Europy.

Piątek już będzie bardzo ciepły na zachodzie naszego kraju, tam termometry maksymalnie w ciągu dnia pokażą miejscami nawet 18°C bądź 19°C w południowo-zachodnim regionie RP. Najchłodniej zaś będzie na wschodzie kraju – tam termometry w ciągu dnia pokażą zaledwie do 11°C. Natomiast nad resztą częścią Polski ujrzymy od 12°C miejscami w centrum i na północy, przez 14°C na południu do 16/17°C na zachodzie. Zachmurzenie przeważnie będzie małe do umiarkowanego.

Maksymalne wartości temperatur (gfs.pl)

Maksymalne wartości temperatur (gfs.pl)

W sobotę i niedzielę również dużo słońca, a cieplej zrobi się już w przeważającej części kraju. W południowo-zachodniej części Polski lokalnie temperatura może wzrosnąć do aż 20°C powyżej zera, natomiast nad przeważającym obszarem termometry wskażą 17/18°C – tak będzie w południowej i zachodniej połowie kraju. Najchłodniej będzie jak zwykle we wschodniej Polsce – tam maksymalnie w dzień ujrzymy 14°C bądź 15°C powyżej zera.

Co ciekawsze niewykluczone jest to, że w ten weekend pojawią się słabe wiosenne burze, które będą mogły wystąpić już w sobotę popołudniem bądź pod wieczór lokalnie w północno-zachodniej połowie Polski. W nocy z niedzieli na poniedziałek z zachodu na wschód będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny, przynoszący ochłodzenie, większe zachmurzenie i opady deszczu – wtedy również niewykluczone będą słabe burze.

Tak więc zachęcamy wszystkich, aby aktywnie i w pełni wykorzystać piękną pogodę, która szykuje się na weekend. Noce oczywiście będą jeszcze chłodnawe, ale w dzień będzie panować idealna pogoda na wypoczynek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.