Kilka dni pięknej i bardzo ciepłej pogody

Można powiedzieć – wreszcie na pogodę w Polsce duży wpływ ma i przez kilka najbliższych dni będzie mieć układ wysokiego ciśnienia, którego centrum nasunęło się dziś nad obszar RP.

Prognozowane ulokowanie ośrodków barycznych na godzinę 12:00 UTC dnia dzisiejszego z doskonale widoczną nad Atlantykiem długą falą geopotencjalną (wetter3.de)

Prognozowane ulokowanie ośrodków barycznych na godzinę 12:00 UTC dnia dzisiejszego z doskonale widoczną nad Atlantykiem Północnym długą falą geopotencjalną wraz układem niskiego ciśnienia (wetter3.de)

Jak informowaliśmy kilka dni temu, nadchodzące dni – obok dużej ilości słońca – przyniosą również coraz wyższą temperaturę powietrza. Sama obecność wyżu nie doprowadziłaby do tak silnego napływu ciepła, jaki będzie mieć miejsce szczególnie w środę. Kluczowe w tej kwestii przemiany pola barycznego miały miejsce nad Atlantykiem Północnym, gdzie rozbudowała się ułożona z północnego – zachodu na południowy – wschód długa fala geopotencjalna, w przedniej części której znajduje się rozległy układ niskiego ciśnienia. To właśnie po ich wschodniej stronie zaczyna postępować adwekcja ciepłej masy, która punkt kulminacyjny osiągnie prawdopodobnie w połowie tygodnia. Do tego czasu wspomniany wyżej układ wysokiego ciśnienia przesunie się nad Morze Czarne (jutro), a następnie powędruję dalej na wschód, w stronę Kazachstanu, gdzie znajdzie się w czwartek. W międzyczasie nad Atlantykiem Północnym powstanie kolejny aktywny ośrodek niżowy, który po swojej wschodniej stronie w dalszym ciągu będzie zaciągać bardzo ciepłe powietrze z południa.

Aktualne prognozy modeli wskazują, iż już dziś, przede wszystkim w całej zachodniej części kraju, zrobi się ciepło. Temperatura maksymalna może tam bowiem wzrosnąć do około 8-10 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej będzie jutro, szczególnie na południu, w centrum, a także w dzielnicach zachodnich i północnych, gdzie słupki rtęci mogą wskazać nawet ok. 9-12 st.C, choć lokalnie może być jeszcze cieplej. Natomiast w środę temperatura maksymalna prawdopodobnie osiągnie ok. 11-14, miejscami aż ok. 16-17 st.C. Tak ciepło będzie na południu, południowym – wschodzie, w centrum oraz w rejonach Polski Zachodniej i Północnej (przy czym najwyższe wartości temperatury spodziewane są w dzielnicach południowych, gdzie dodatkowo pojawi się halny, który w szczytowych partiach Tatr może przekroczyć prędkość 115 km/h).

Warto więc najbliższych kilka dni, w miarę swoich możliwości, wykorzystać na aktywniejsze spędzenie czasu na świeżym powietrzu, gdyż od czwartku pogoda może zacząć ulegać pogorszeniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz