Aktualizacja prognozy burzowej

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje przesunięty bardziej na wschód i wydany dla części Polski zachodniej, częściowo centralnej, cz. wschodniej i północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego i bardzo dużego gradu, bardzo silnych / niszczących porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części kraju głównie z powodu możliwości wystąpienia opadów dużego gradu, bardzo silnych, punktowo niszczących porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu.

… Obszary objęte drugim stopniem zagrożenia …

Aktualizacja prognozy konwekcyjnej

Aktualizacja prognozy konwekcyjnej

Bieżące obserwacje synoptyczne i satelitarne pokazują korzystniejsze warunki dla rozwoju silnych burz bardziej na wschód, niż pierwotnie można było sądzić. Taki scenariusz był jednak możliwy – długo utrzymujący się nocny układ burzowy osłabił warunki na zachodzie Polski. Obecnie na wschód od linii Szczecin – Zielona Góra – Wrocław występuje coraz to lepsze środowisko warunków termodynamicznych, dodatkowo obserwowana jest wyraźna zatoka niżowa i związana z nią dolno-troposferyczna zbieżność wiatru. Najnowsze prognozy oparte na modelach wciąż podtrzymują wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do nawet około 2000-3000 J/kg, pokrywającej się miejscami z silniejszym pionowym uskokiem prędkościowym wiatru z grubszej warstwy troposfery, który osiągnie około 10-15 m/s. Nadal należy się liczyć z możliwością wystąpienia zarówno formacji liniowych, jak i superkomórek burzowych oraz burz pulsacyjnych (strefa chłodnego frontu atmosferycznego, zatoki niżowej i konwergencji), podczas których głównym zagrożeniem będą opady dużego, a w kilku przypadkach bardzo dużego gradu (5 cm+), a także bardzo silne, miejscami wręcz niszczące porywy wiatru, oraz ulewne opady deszczu, mogące powodować podtopienia i zalania.

… Obszary objęte 1. stopniem zagrożenia …

Wzdłuż zatoki niżowej oraz dolno-troposferycznej zbieżności wiatru spodziewana jest również znaczna chwiejność i niestabilność w troposferze (SBCAPE około 1500-3000 J/kg, LI ok. -5 – -7 °C). Wystąpią one w środowisku słabszych warunków kinematycznych (DLS poniżej 10 m/s), dlatego nie powinny przybierać bardzo dobrze zorganizowanych form. Z prognoz numerycznych wynika, że na południkowej konwergencji będą mogły rozwinąć się burze pulsacyjne (nie można też wykluczyć paru superkomórek) – niezbyt długo trwające, jednak wykazujące się punktowo dużą aktywnością. Możliwe są zarówno opady gradu (o średnicy do około 3-4, lokalnie 5 cm), bardzo silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu. Całkiem możliwe, że dojdzie do utworzenia się całej linii komórek burzowych, o ile w ich liczniejszym powstawaniu nie przeszkodzą niezbyt wysokie wartości wilgotności względnej na poziomach 700-500 hPa. Jeśli spore niedosyty wilgoci niekorzystnie wpłyną na inicjację większej ilości formacji burzowych, wtedy należy się liczyć z rozwojem kilku silnych, izolowanych burz pulsacyjnych. Najkorzystniejsze warunki dla rozwoju burz spodziewane są początkowo w zachodniej części paragrafu, jednak z upływem dnia strefa zatoki niżowej i zbieżności wiatru będzie szybko przemieszczać się w kierunku dzielnic wschodnich. Komórki burzowe będą mogły występować i formować się także w godzinach nocnych, zwłaszcza na wschodzie, południowym – wschodzie i w rejonach północno – wschodnich, a ich głównym zagrożeniem wciąż będzie ulewny deszcz, grad i miejscami silny wiatr.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz