W najbliższych godzinach najsilniejsze burze przejdą przez południe Polski, gdzie nie wyklucza się wystąpienia opadów dużego gradu, silnych opadów deszczu i miejscami porywistych wiatrów. Grzmoty mogą także usłyszeć mieszkańcy centrum i wschodu naszego kraju. W Polsce wschodniej burze możliwe są około południa, natomiast w centrum kraju w nocy z soboty na niedzielę.
PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajduje się po wschodniej części długiej fali górnej znad Europy Zachodniej, w siodle barycznym między wyżem znad północno-zachodniej Rosji i wyżem azorskim oraz niżem znad Wysp Brytyjskich i niżem znad południowo-zachodniej Rosji. Południowy wschód kraju nadal będzie znajdować się w bardzo ciepłej masie powietrza zwrotnikowego charakteryzującego się też dość wysoką temperaturą punktu rosy i znaczną chwiejnością troposfery. Nad pozostałą częścią kraju będzie powoli napływać chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego. Wieczorem do południowo-wschodniej części Polski wkroczy smuga większego przepływu powietrza w środkowej troposferze (prędkość przepływu do ok 20 m/s w warstwie izobarycznej 500 hPa).
OMÓWIENIE:
… Polska południowa, południowo-wschodnia, centralna …
Inicjacja zjawisk konwekcyjnych rozpocznie się wczesnym popołudniem lub w okolicach południa na obszarach górskich w Karpatach, zwłaszcza na Podhalu. Będą tworzyć się pojedyncze komórki burzowe, które później mogą się łączyć w niezorganizowane klastry komórek burzowych. Lokalnie komórki mogą być silne (CAPE do ok. 1500-2000 J/kg), przez co mogą występować opady większego gradu oraz silne porywy wiatru. Początkowo nie wyklucza się pojawienia się komórek stacjonarnych, które mogą powodować podtopienia. W godzinach wieczornych wzrośnie przepływ powietrza w troposferze, przez co komórki burzowe zaczną się szybciej przemieszczać. Wzrost DLS do nawet 20 m/s może spowodować rozwój kilku superkomórek burzowych z dużym gradem oraz bardziej zorganizowanego klastra burz. Najprawdopodobniej znacznych rozmiarów burza wielokomórkowa utworzy się w rejonie Bramy Morawskiej i Beskidów Zachodnich, gdzie spodziewana jest duża strefa konwergencji wiatrów w dolnej troposferze. Będzie się przesuwać na północny wschód. Nie wyklucza się powstania systemu training storms, przez co nadal będzie istnieć ryzyko podtopień. W nocy burze mogą przesunąć się z południa do Polski centralnej. Jeśli tu wystąpią, to nie powinny stanowić większego zagrożenia. Marginalnym zagrożeniem w czasie burz w Polsce centralnej mogą być jedynie silne opady deszczu.
… Krańce wschodnie Polski …
Kilka komórek burzowych może się pojawić w tej części kraju, zwłaszcza wczesnym popołudniem. Z upływem dnia prognozowane są coraz mniejsze szanse na wystąpienie burz i opadów pochodzenia konwekcyjnego. Prawdopodobnie większość zjawisk uformuje się na wschód od granic Polski. Im bardziej na południe omawianego regionu, tym większe szanse na burze w ciągu nocy z soboty na niedzielę. Nocne burze nie powinny być jednak silne i groźne w skutkach.