Supertajfun Utor atakuje Filipiny

Sezon tajfunów na północno-zachodnim Pacyfiku pomału zaczyna wchodzić w swoją najintensywniejszą fazę. Do tej pory za wyjątkiem lipcowego supertajfunu Soulik, który osiągnął 4 kategorię w skali Saffira-Simpsona, nie było w tej części świata silnych tajfunów, które mogłyby zagrozić mieszkańcom na szeroką skalę. Tymczasem w ostatnich dniach powstał układ, który obrał kurs na Filipiny, gwałtownie się przy tym wzmacniając.

ST Utor(130 kts, 11.08.13, 14.32)

Zdjęcie satelitarne supertajfunu Utor z 11.08.2013, godz. 14.32 (źródło: NOAA)

Supertajfun Utor, bo o nim jest mowa, uformował się 8 sierpnia późnym popołudniem czasu polskiego ok. 1100 km na wschód od filipińskiej wyspy Samar. Jako że na południe od Japonii znajduje się subtropikalny wyż, kierunek przemieszczania układu nie mógł być inny niż w kierunkach zachodnich. Ponadto, w tym regionie o tej porze roku warunki do rozwoju tajfunu są przeważnie bardzo dobre, dlatego od początku było wiadomo że będzie on stanowił duże niebezpieczeństwo dla mieszkańców tego kraju. Temperatura powierzchni wody na tym obszarze wynosi ok. 29-30°C, ponadto niski uskok wiatru (5-10 węzłów w obrębie centrum) umożliwił mu znaczną intensyfikację.

10 sierpnia rano Utor osiągnął pierwszą kategorię w skali Saffira-Simpsona, a już kilka godzin później drugą, z maksymalną średnią siłą wiatru wynoszącą ok. 165 km/h, w porywach do 200 km/h. Znajdował się on wtedy ok. 700 km od filipińskiej wyspy Luzon, w kierunku której się udawał. Przewidywano wtedy, że Utor wzmocni się przed uderzeniem do ok. 200 km/h w maks. średniej sile wiatru, jednak jak się od dzisiejszego poranka okazuje, wartość faktyczna jest znacznie wyższa. Tajfun wkroczył bowiem w nielubianą przez prognostów fazę gwałtownej intensyfikacji, która powoduje zmiany nie tylko w sile wiatru, ale często i trasy jaką tajfun pokona.

wp201311_5day

Przewidywana trasa supertajfunu Utor (źródło: Wunderground)

Wg danych z godz. 12:00 UTC (14:00 CEST), Utor posiada 4 kategorię w skali Saffira-Simpsona, z maks. średnią siłą wiatru wynoszącą ok. 240 km/h, w porywach do ok. 300 km/h, co oznacza uzyskanie statusu supertajfunu. Ze względu na to, że do uderzenia centrum tajfunu w wybrzeże wyspy Luzon pozostało kilka godzin, niewykluczone, że jeszcze się wzmocni – o ok. 10 km/h w średniej sile wiatru. Należy przy tym zaznaczyć, iż prędkość wiatru o jakiej jest tutaj mowa, występuje w niewielkiej odległości od centrum – dane z Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JMA) wskazują, ze wiatry które przekraczają 90 km/h występują w promieniu 130 km od centrum, a wiatry które przekraczają 55 km/h występują w promieniu 280 km od centrum. Dlatego też najsilniejszych porywów wiatru można spodziewać się na wybrzeżu, w pobliżu miejsca wkroczenia centrum układu. Jego działanie, w połączeniu z wysokimi falami (obecnie maks. przewidywana wysokość fali znacznej na wybrzeżu może wynieść 9-10 metrów), może spowodować zalania terenów przybrzeżnych.

2013UTOR.pmqpf.08110600.24

Potencjalna suma opadów deszczu na Filipinach w ciągu następnych 24 godzin (źródło: NOAA)

Największe zagrożenie jakie przyniesie ze sobą Utor związane będzie z obfitymi opadami deszczu, prowadzącymi do zalań i powodzi błyskawicznych. Już od kilkunastu godzin pada na terenie północnych i środkowych Filipin, a wg prognoz lokalnie może spaść do 250-300 mm deszczu. Na wybrzeżu i w górach w zachodnim Luzonie nie wykluczone są wyższe sumy.

Po przejściu przez Filipiny Utor osłabnie – obecnie mówi się o 2 kategorii po wkroczeniu na wody Morza Południowochińskiego, prawdopodobnie jednak osłabnie do 1 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Po tym czasie skieruje się na WNW, w stronę chińskiej prowincji Guangdong i wyspy Hajnan. Zanim centrum supertajfunu uderzy w te okolice, odzyska on swoje siły – przypuszczalnie osiągnie prędkość ok. 165-175 km/h w maks. średniej sile wiatru, w porywach przekraczając nawet 200 km/h. Ponadto ponownie pojawi się zagrożenie ze strony silnych opadów deszczu – lokalnie na wyżej wymienionych terenach może spaść do 300 mm deszczu.

Silne tajfuny (3 kategoria i więcej) raz na jakiś czas uderzają w Archipelag Filipiński – w ciągu ostatnich 20 sezonów na północno-zachodnim Pacyfiku było ich 18. Ostatnim jest supertajfun Bopha z grudnia 2012 r. – pierwszy tajfun w historii prowadzenia pomiarów, który zaatakował położoną na południu kraju wyspę Mindanao posiadając ostatnią, 5 kategorię w skali Saffira-Simpsona. Spowodował on śmierć ponad 1100 osób oraz straty materialne przekraczające miliard dolarów amerykańskich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz