Niż „Dagmar” – wietrzna pogoda. W kolejnych dniach istotne zmiany w pogodzie

Wygląda na to, że po długim okresie panowania ciepłych, polarno-morskich mas powietrza, przyjdzie pora na istotne zmiany, które zauważalne będą po przejściu głębokiego ośrodka niżowego „Dagmar”.

Możliwa głębokość układu niżowego około godziny 03:00 UTC (GFS)

Możliwa głębokość układu niżowego około godziny 03:00 UTC (GFS)

Według aktualnych analiz synoptycznych, centrum niżu z ciśnieniem 990 hPa znajduje się nad wodami Morza Północnego. W kolejnych godzinach układ będzie się przemieszczać dalej w kierunku północno – wschodnim, w stronę środkowej części Bałtyku oraz Gotlandii, gdzie prawdopodobnie znajdzie się około godziny 03:00 UTC (nadchodząca noc). Prognozy oparte na modelach GFS i UMPL wskazują, że w tym czasie ciśnienie atmosferycznego w centrum ośrodka niżowego obniży się do ok. 976-978 hPa. Dość duża aktywność układu sprawi pojawienie się całkiem sporego gradientu barycznego na stosunkowo małym obszarze, który doprowadzi do wystąpienia silnych i bardzo silnych porywów wiatru. Największą działalnością wiatru narażone będą rejony północne, a w szczególności gminy nadmorskie Wybrzeża, gdzie jego prędkość w porywach może osiągać i przekraczać nawet 95-108 km/h. Mocne podmuchy możliwe są również nieco bardziej w głębi Pomorza oraz rejonów północno – wschodnich, w tym m.in. na obszarze Trójmiasta – do ok. 75-95 km/h (lokalnie jeszcze więcej, lecz należy zaznaczyć, iż górna część przedziału tyczy się części województwa pomorskiego). Im dalej w głąb kraju, tym prędkość wiatru będzie wyraźnie słabsza (55-65, lokalnie 70 km/h, przy czym najsłabiej powieje wzdłuż rejonów południowych, za wyjątkiem obszarów górskich, gdzie standardowo w takiej sytuacji pojawi się nisko-troposferyczny prąd strumieniowy z bardzo silnym wiatrem). Z prognoz wynika, że największe zagrożenie ze strony wiatru w rejonach północnych wystąpi w godzinach 01-11 UTC (na północnym – wschodzie pomiędzy 09-15 UTC), przy czym jego prędkość zacznie się stopniowo nasilać już dziś w ciągu dnia. Dodatkowo na północy pojawią się korzystne warunki dla rozwoju chmur konwekcyjnych, generujących silne, przelotne opady deszczu.

Spodziewany dynamiczny spływ PAm (GFS, wetterzentrale)

Spodziewany dynamiczny spływ PAm na wysokości izobarycznej 850 hPa (GFS, wetterzentrale)

W kolejnych dniach czekają nas istotne zmiany w pogodzie. Układ niżowy „Dagmar”, po początkowo wietrznej aurze, zacznie sprowadzać do Polski z dalekiej północy arktyczną o cechach morskich masę powietrza (niedziela), w której możliwe będzie wystąpienie silnych, konwekcyjnych opadów śniegu, a być może nawet i burz śnieżnych. O szczegółowych zmianach w aurze poinformujemy Państwa za kilka dni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz