Dynamiczna pogoda w południowo – zachodniej części Europy

Od kilku dni nad Europejskim Obszarem Synoptycznym zachodzą bardzo ciekawe procesy. Szczególną uwagę należy zwrócić na aktywność prądu strumieniowego, który przebiega nad Atlantykiem Północnym i skierowany jest prosto w kierunku Europy.

Spodziewana głębokość wraz z umiejscowieniem dynamicznego układu niżowego (godz. 12 i 18 UTC, GFS)

Spodziewana głębokość wraz z umiejscowieniem dynamicznego układu niżowego (godz. 12 i 18 UTC, GFS)

Bardzo duży gradient poziomy temperatury, jaki występuje nad Atlantykiem, sprzyja obecności gwałtownego przepływu poziomego powietrza w swobodnej troposferze. O jakości wysoko-troposferycznego prądu strumieniowego może świadczyć fakt prędkości wiatru w jego rdzeniu, który osiąga i przekracza aż 300-340 km/h. Po północno – wschodniej części długiej fali górnej znajduje się centrum aktywnego ośrodka niżowego „Ruth” – szczególnie duży wpływ na aurę ma on na zachodzie Europy, gdzie przynosi wietrzną aurę. Warto jednak zwrócić uwagę na kolejny układ niskiego ciśnienia, który obecnie znajduje się w głębi Atlantyku Północnego. Niż ten otrzymał imię „Stephanie” i w kolejnych godzinach, w środowisku oddziaływania bardzo silnego prądu strumieniowego oraz silnej baroklinowości, będzie ulegać niebezpiecznej w perspektywie możliwego przebiegu pogody na Półwyspie Iberyjskim intensyfikacji. Szczególnie groźnie będzie jutro, kiedy jego centrum zacznie nasuwać się nad północno – zachodnią Hiszpanię, a fronty z nim związane będą wędrować przez cały Półwysep, w kierunku zachodniej części Morza Śródziemnego. Prognozy oparte na modelu GFS wskazują, że w strefie oddziaływania niżu, a także frontu chłodnego i okluzji pojawiają się korzystne warunki dla inicjacji głębokiej konwekcji, która może rozwinąć się już nad wodami Atlantyku.

Prognozowane silne wspomganie ruchów wznoszących w strefie oddziaływania frontu chłodnego i okluzji, które może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych formacji burzowych (GFS)

Prognozowane silne wspomaganie ruchów wznoszących w strefie oddziaływania frontu chłodnego i okluzji, które może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych formacji burzowych, zwłaszcza wzdłuż pierwszego z frontów (wetter3, GFS)

Silne wielkoskalowego wspomaganie procesów konwekcyjnych dolno-troposferyczną zbieżnością oraz środkowo-troposferyczną dywergencją wiatru (oś południkowa) w połączeniu z podwyższoną do około 200-700 J/kg energią potencjalną dostępną konwekcyjnie (górna część przedziału dotyczy Atlantyku), będzie sprzyjać w powstawaniu formacji burzowych. Uwzględniając gwałtowną prędkość przepływu poziomego powietrza, zarówno w dolnej, środkowej, jak i górnej troposferze (ok. 25-30 m/s na wysokości izobarycznej 850 hPa, 30-45 m/s na wys. 700-500 hPa, 50-64 m/s na 300 hPa!!) oraz szybko propagujący do przodu chłodny front atmosferyczny, możliwe będzie uformowanie się aktywnej struktury wielokomórkowej w formie linii szkwału / bow echo, podczas której największym zagrożeniem będą bardzo silne, a nawet wręcz ekstremalnie silne, konwekcyjne porywy wiatru. Bardzo silny wiatr pojawi się również z samego gradientu ciśnienia, dodatkowo należy się liczyć z występowaniem intensywnych opadów deszczu. Niewykluczone, że w tak dynamicznych warunkach rozwiną się też superkomórki burzowe, które mogą mieć potencjał do wygenerowania tornad oraz opadów większego gradu. Z upływem godzin, wraz z przemieszczaniem się niżu nad Zatokę Biskajską i Francję, bardzo wietrzna aura pojawi się również na zachodzie Morza Śródziemnego.

W kolejnych dniach warto obserwować sytuację nad Atlantykiem Północnym – długo utrzymująca się bardzo duża aktywność prądu strumieniowego zawsze oznacza poważne zagrożenie ze strony gwałtownych układów niskiego ciśnienia, które na obszarze Europy, zwłaszcza Zachodniej, mogą przynieść niszczycielskie wichury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz