Silne układy wysokiego ciśnienia

W kolejnych dniach w wielu miejscach Europy, w tym także w Polsce dojdzie do ponownej stabilizacji pogody. Będzie to związane z kolejnymi silnymi układami wysokiego ciśnienia, które zaczynają dominować w wyraźnym pasie Starego Kontynentu.

Bieżące rozlokowanie ośrodków barycznych na podstawie prognozy modelu GFS

Bieżące rozlokowanie ośrodków barycznych na podstawie prognozy modelu GFS

Z prognoz wynika, że szczególny wpływ na pogodę będą mieć nad Europą Zachodnią, Środkową i częściowo Wschodnią. Z aktualnych obserwacji możemy odczytać, że pasie od Rosji, aż po Atlantyk przebiega rozległa strefa wysokiego ciśnienia (wał wyżowy). Na północny – zachód (północno – wschodnia część Atlantyku oraz Ocean Arktyczny) i południe od niej (Morze Śródziemne) znajdują się z kolei ośrodki niżowe, przynoszące opady, silne porywy wiatru oraz burze. Aktualne pomiary ze stacji synoptycznych wskazują, że ciśnienie atmosferyczne na obszarze naszego kraju wynosi od 1027 do 1030 hPa. Z analiz numerycznych wynika, że w najbliższy weekend osiągnie ono jeszcze większe wartości (nawet około 1037-1038, lokalnie 1039 hPa), z czym będzie się wiązać nasunięcie nad obszar RP jeszcze silniejszego antycyklonu. Jednocześnie masa powietrza napływająca w dolnej części warstwy granicznej zacznie ulegać znacznemu osuszeniu, dzięki czemu pojawi się zdecydowanie więcej pogodnego oraz bezchmurnego nieba. Będzie też robić się coraz cieplej.

Prognozowany silny wyż na przyszły tydzień (GFS)

Prognozowany silny wyż na przyszły tydzień (GFS)

W dalszej, przyszłotygodniowej perspektywie pojawia się możliwość powstania kolejnego, jeszcze silniejszego układu wyżowego, niż obecnie zalegające. Niewykluczone, że ciśnienie w jego centrum osiągnie i przekroczy aż 1040 hPa. Początkowo potencjalny antycyklon nasunąłby się nad Wyspy Brytyjskie, a następnie przemieszczał stopniowo w kierunku wschodnim. Obecność aż tak silnych wyżów nie będzie sprzyjać silniejszym opadom deszczu, a te niewątpliwie są potrzebne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz