Pofalowany front atmosferyczny z przedfrontową zbieżnością wiatru. Będzie gorąco, ale i burzowo

Do naszego kraju napływa bardzo ciepła masa powietrza ze wschodniej i południowej części Europy. Całkiem możliwe, że już dziś po raz pierwszy w tym roku miejscami zostanie odnotowane 30 °C. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach będzie jeszcze cieplej, jednak zaczną występować coraz korzystniejsze warunki do rozwoju silniej wypiętrzonych i mocno uwodnionych chmur burzowych.

Prognozowany średni stosunek zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem na późne popołudnie (GFS, ESTOFEX)

Prognozowany średni stosunek zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem na późne popołudnie (GFS, ESTOFEX)

Jutro, podobnie jak dziś na terenie całego kraju należy się liczyć z bardzo pogodną i gorącą, a miejscami upalną aurą. Szczególnie wysoka temperatura spodziewana jest na zachodzie, a także w dzielnicach południowo – zachodnich i północno – zachodnich, gdzie może wzrosnąć do nawet 30-31 °C. Z upływem dnia nad rejony zachodnie zacznie nasuwać się strefa przedfrontowej konwergencji wiatru, wzdłuż której prognozowany jest proces szybkiego nagromadzenia wilgoci, co doskonale widać na mapach średniego stosunku zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem w dolnych 500 metrach troposfery (mixing ratio do 11-13 g/kg). Z tego względu należy się liczyć z rozwojem chmur kłębiastych, które szczególnie korzystne warunki do silniejszego wypiętrzania będą mieć począwszy od późniejszego popołudnia (zachód, południowy – zachód, północny – zachód). Najkorzystniejsze środowisko termodynamiczne przewidywane jest na godziny wieczorne i nocne, kiedy dolno-troposferyczna strefa zbieżności wiatru będzie szczególnie silna, przy czym już wcześniej należy się liczyć z inicjacją silnych komórek burzowych (w momencie nasuwania się konwergencji wiatru).

Spodziewane silne wspomaganie ruchów wznoszących wzdłuż silnej zbieżności wiatru (GFS)

Spodziewane silne wspomaganie ruchów wznoszących wzdłuż dynamicznej zbieżności wiatru na noc z piątku na sobotę (GFS, wetterzentrale)

Przepływ powietrza równoległy do zbieżności wiatru będzie sprzyjać układowi „training storms”, podczas którego istnieje podwyższona możliwość wystąpienia nadmiernych opadów deszczu, mogących doprowadzać do lokalnych podtopień i zalań (wodność troposfery – PW – do około 30-38 mm). Bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza (strefa konwergencji) doprowadzi też do istotnie zwiększonej aktywności elektrycznej najsilniejszych ośrodków burzowych, a także będzie faworyzować opady gradu i miejscami silniejsze porywy wiatru. Możliwość wystąpienia opadów gradu prognozowana jest zarówno w ciągu dnia, jak i nocą z piątku na sobotę. Jego średnica na ogół powinna osiągać 1-1,5 cm, jednak w przypadku potencjalnych superkomórek burzowych, którym mogą sprzyjać nieco silniejsze uskoki pionowe wiatru w warstwie 0-6 km (Shear do 13-18 m/s, w nocy do około 20 m/s, zaś SRH3 do 100-150 m2/s2, w godzinach nocnych do ok. 100-170 m2/s2), może on osiągnąć ok. 2-2,5 cm (lokalnie 3 cm).

W sobotę strefa najkorzystniejszych warunków termodynamicznych z wciąż obecną silną konwergencją wiatru w warstwie granicznej przesunie się nieco bardziej w głąb kraju. Najnowsze informacje pogodowe na jutrzejszą dobę, jak i kolejne dni będziemy na bieżąco podawać w naszych prognozach konwekcyjnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz