Znaczne ocieplenie i kolejne burze

Minionej doby miejscami odnotowano znaczne opady deszczu. Ulewy przetoczyły się w pasie Polski południowej i częściowo środkowej, gdzie miejscami w ciągu ostatniej doby spadło powyżej 40mm wody. Szczególnie mocno padało w Górach Świętokrzyskich, gdzie sumy do godz.8 rano przekroczyły 50mm, osiągając maksymalnie w Nowej Słupii 55,9mm. Kolejne godziny i dni nadal będą przynosić opady w różnych miejscach Polski, jednak będą to już opady konwekcyjne, punktowo bardzo intensywne. Jednocześnie znów nastąpi wzrost temperatury powietrza i pojawią się upały.

Aktualnie pogodą w Europie steruje dość rozległy wyż skandynawski, po którego obrzeżach do Polski zaczyna płynie powietrze ze wschodu kontynentu. Jednocześnie niebawem wyż przesuwając się w stronę Rosji zacznie zaciągać nad Polskę powietrze z południowego-wschodu, między innymi znad obszaru Morza Czarnego, które jest zasobne w wilgoć.

Tmax_1

Prognoza temperatury na godz. 17 dnia 25.07.2014 – model GFS (meteomodel.pl)

W piątek najwięcej słońca oraz najwyższe temperatury odnotujemy od Pomorza przez Warmię i Mazury po Podlasie, gdzie wpływ wyżu będzie najsilniejszy. Powietrze, przy pogodnym niebie, ogrzeje się nawet do temperatury 30-31 °C. Nieco chłodniej będzie na południu kraju – około 22-25 °C, natomiast od Lubelszczyzny przez Mazowsze po rejon Szczecina 28-29 °C, tylko na wybrzeżu 22-25 °C. Początkowo pochmurno może być na zachodzie kraju, jednak stopniowo będzie się tam rozpogadzać i ocieplać. W dniu jutrzejszym burze będą pojawiać się w południowej połowie kraju, głównie w pasie od Podkarpacia i południa Lubelszczyzny po Wielkopolskę oraz w górach, szczególnie w Karpatach. Ze względu na znacznie podwyższoną chwiejność termodynamiczną, osiągającą 1000-1500 J/kg i nieco więcej, burze będą dość aktywne elektrycznie. Jednak głównym zagrożeniem ze względu na dużą zawartość wody w powietrzu (PW do 34-36 mm) będą ulewne opady deszczu (20-30mm, lokalnie, zwłaszcza tam, gdzie pojawi się więcej burz, do 40mm). Lokalnie mogą pojawić się opady niewielkiego gradu, do 1-2 cm średnicy oraz silniejsze porywy wiatru do 60-65km/h. Burze pojawiać się będą w postaci pojedynczych komórek, które mogą się organizować w niewielkie klastry, jednak ze względu na niskie wartości parametrów kinematycznych nie będą to układy długotrwałe.

Tmax_2

Prognoza temperatury na godz. 17 dnia 26.07.2014 – model GFS (meteomodel.pl)

W sobotę niemal w całym kraju pojawi się upał. Nieco chłodniej tylko na samym południu Polski, do 22-26 °C. Poza tym od 29 °C do nawet 31-32 °C. Najcieplej będzie od Mazowsza i Lubelszczyzny po Podlasie i Mazury. Burze rozwiną się w Sudetach i Karpatach, na pozostałym obszarze ryzyko burz może zostać ograniczone ze względu na prognozowane niedosyty wilgoci, ale burze mimo wszystko mogą się pojawić, głównie w postaci izolowanych komórek. Mogą wtedy przynieść dość silne porywy wiatru, do 80 km/h oraz ulewne opady deszczu do 20 mm, lokalnie 25-30 mm. Może wystąpić też grad, do około 1,5-2cm, raczej niestanowiący zagrożenia.

Kolejne dni przyniosą znaczące wzrosty temperatury (do 32-33 °C, a nawet 34 °C). Jednocześnie burz będzie coraz więcej i miejscami mogą pozostawić znaczące szkody! Zalecamy więc śledzenie aktualnych prognoz wydawanych na każdą dobę i przygotowanie się na niebezpieczeństwa, jakie niesie burza. Przypominamy też o zasadach bezpieczeństwa w czasie burzy, gdyż ostatnie tygodnie pokazały ponownie, że turyści ruszający w góry nie są świadomi zagrożenia i nie raz doszło już do porażenia przez wyładowania atmosferyczne.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz