Prognoza konwekcyjna na dzień 11.08.2014 oraz na noc 11/12.08.2014

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.08.2014 godz. 08:00 CEST do 12.08.2014, godz. 08:00 CEST
Wydał: Artur Surowiecki

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. podlaskiego, wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, dla woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego, wschodniej części woj, opolskiego i zachodniej części woj. małopolskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu opadów dużego gradu…

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów sąsiadujących (głównie od wschodu) z obszarem stopnia 2. zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu opadów dużego gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA 

Prognoza konwekcyjna na dzień 11.08.2014 i na noc 11/12.08.2014

Prognoza konwekcyjna na dzień 11.08.2014 i na noc 11/12.08.2014

W poniedziałek z zachodu na wschód będzie wędrować wraz z wyraźną zatoką niżową dość aktywny chłodny front atmosferyczny dość głębokiego niżu znad Morza Północnego. Front będzie oddzielać powietrze zwrotnikowe znajdujące się we wschodniej części kraju od znacznie chłodniejszego powietrza polarnego morskiego napływającego za frontem z zachodu. Niż znad Morza Północnego jest dość rozległy i głęboki, stąd nad Polską, zwłaszcza w górnej troposferze, pojawią się większe gradienty baryczne. To doprowadzi do silniejszego przepływu powietrza w górnej i środkowej troposferze – na powierzchni izobarycznej 500 hPa w poniedziałek wieczorem spodziewamy się wiatru osiągającego 30-35 m/s nad Polską zachodnią. Im dalej na wschód, tym przepływ powietrza w środkowej i górnej troposferze będzie mniejszy, ale i tak doprowadzi do podwyższenia wskaźników kinematycznych. Jest to o tyle ważne, że nad wschodnią i częściowo centralną Polską prognozowana jest znaczna energia potencjalna dostępna drogą konwekcji. Z tego powodu burze mogą częściej przyjmować niebezpieczne formy takie jak superkomórki i liniowe układy konwekcyjne z porywistym wiatrem.

OMÓWIENIE

Polska centralna, wschodnia, północno-wschodnia i południowa …

Pod wpływem energii CAPE osiągającej nawet ponad 2000 J/kg w strefie konwergencji wiatrów w BL po południu powinny rozwinąć się liczne komórki burzowe, które pod wpływem DLS osiągającego 15, lokalnie 20 m/s, będą mieć tendencję do szybkiego organizowania się w burze wielokomórkowe. Możliwych jest kilka silniejszych superkomórek, zarówno typu klasycznego, jak i typu HP. Wygląda na to, że burze pojawią się tuż przed strefą dużego zachmurzenia związaną z chłodnym frontem atmosferycznym (zachmurzenie te tworzy się obecnie nad Europą zachodnią (Niemcy, Kraje Beneluksu) i wejdzie w drugiej połowie nocy z 10 na 11 sierpnia do Polski Zachodniej. Za główną linią burz, ciągnącą się późnym popołudniem od województwa opolskiego po Mazury, burze, jeśli takie będą powstawać, będą już słabe. Natomiast na południowy wschód od linii Olsztyn – Łódź – Opole burze mogą być silne i mogą przynieść wiele zniszczeń. Szczególnym zagrożeniem na tę chwilę wydają się silne porywy wiatru i nawalne opady deszczu powodujące podtopienia. Na wschodzie kraju, przed burzami, powietrze będzie charakteryzować się znacznymi niedosytami wilgoci w BL, wystąpią też niedosyty wilgoci w środkowej troposferze, co będzie sprzyjać docieraniu silnych prądów zstępujących do powierzchni ziemi. Istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że pod wieczór pojawi układ MCS wraz z wbudowaną linią szkwału. Taki układ będzie w szczególności stwarzał zagrożeniem silnymi porywami wiatru, ale może też przynieść duże sumy opadowe, uwzględniając PW na poziomie ponad 40 mm. Ponadto w każdej superkomórce burzowej, oprócz szczególnie silnego wiatru i ulewnych opadów deszczu, dodatkowym zagrożeniem będą opady dużego gradu, do 3-4 cm w średnicy. W Polsce północno-wschodniej w superkomórkach istnieje też marginalne ryzyko pojawienia się niezbyt silnej trąby powietrznej. Największe zagrożenie ze strony bardzo silnych burz wystąpi prawdopodobnie w pasie od wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego i od woj. podlaskiego, przez woj. mazowieckie, aż po zachód woj. małopolskiego i woj. śląskie. Dla tych obszarów zostaje wydany drugi stopień zagrożenia przed silnymi burzami, natomiast dla obszarów sąsiadujących z tym obszarem, zwłaszcza od wschodu, stopień 1. zagrożenia. W nocy burze przesuną się bardziej na wschód i osłabną, ale nadal mogą produkować potężne opady deszczu oraz silny, lokalnie porywisty wiatr powodujący szkody.

Polska północno-zachodnia …

Nad ranem nie wyklucza się tu słabych burz wbudowanych w znacznych rozmiarów układ chmurowy przynoszący opady deszczu o charakterze ciągłym. W nocy natomiast prognozowana jest pewna energia CAPE nad wygrzanymi wodami Bałtyku, stąd mogą się rozwinąć kolejne zjawiska burzowe, zwłaszcza w pasie Wybrzeża, jednak szczególnie groźnych zjawisk się nie prognozuje.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz