Chłodna, dość chwiejna masa powietrza – prognoza konwekcyjna na dwie doby

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 15.08.2014 godz. 08:00 CEST do 17.08.2014, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na 15-16.08.2014

Prognoza konwekcyjna na 15-16.08.2014

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Nad Polską znajdzie się środkowo-troposferyczna dolina geopotencjału, która będzie zbudowana z chłodnej, polarno-morskiej masy powietrza. Strefa frontowa, która w ostatnich kilkudziesięciu godzinach przyniosła niszczące formacje burzowe, definitywnie opuści obszar RP, znajdując się w głębi krajów Europy Wschodniej. W związku ze spływem chłodniejszej masy nad ogrzaną warstwę graniczną, w wielu miejscach kraju rozwinie się konwekcja, która będzie objawiać się przelotnymi opadami oraz komórkami burzowymi.

OMÓWIENIE:

… 15.08. …

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …

W ciągu dnia model GFS przewiduje pewien wzrost energii SBCAPE, która największa ma być na północy i zachodzie, osiągając około 500-800 J/kg. Spływ chłodniejszej masy powietrza w środkowej troposferze (T500 hPa wyniesie -16 – -20 °C) doprowadzi do wyraźnego zwiększenia się gradientu pionowego temperatury, który w warstwie 500 m – 700 hPa osiągnie ok. 6,7-7,6 °C/km. Na pozostałym obszarze wartości energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie mają być mniejsze, wynosząc 100-400 J/kg. W zachodniej i północnej części paragrafu poszczególne ośrodki burzowe będą rozwijać się w środowisku słabych warunków kinematycznych – według modelu GFS prędkość średnia wiatru na powierzchniach izobarycznych 700-500 hPa osiągnie 7-10 m/s. Mocniej powieje na południu, południowym – wschodzie i wschodzie, zwłaszcza na poziomie 500 hPa – do 12,5-17 m/s. W związku z tym prognozowane jest wystąpienie umiarkowanie silnego pionowego uskoku prędkościowego wiatru w warstwie 0-6 km, który ma wynieść około 10-20 m/s (najsilniejszy spodziewany jest na krańcach południowo – wschodnich). Na ogół będziemy mieć do czynienia z rozproszonymi komórkami burzowymi, które będą rozwijać się począwszy od godzin około południowych, a miejscami nawet rannych, szczególnie bliżej krańców północnych. Miejscami nie można wykluczyć ich organizacji w niezbyt rozległe struktury liniowe / pasma konwekcyjne, podczas których możliwe będą dość silne porywy wiatru. Należy się też liczyć z możliwością występowania opadów małego gradu oraz przelotnych, silnych opadów deszczu. Całkiem możliwe, biorąc pod uwagę punktowo silniejsze wspomaganie ruchów wznoszących, że inicjacja lokalnych burz będzie mieć miejsce również w godzinach nocnych. Dodatkowo warto mieć na uwadze możliwość uformowania się 1-2 przypadków trąb wodnych w pobliżu strefy brzegowej RP, którym może sprzyjać istotny spadek temperatury wraz z wysokością w dolnych 500 metrach troposfery w korelacji z lokalnymi strefami zbieżności wiatru w PBL.

… 16.08. …

… Obszar objęty możliwością burz (cała Polska) …

W sobotę chłodna, dość chwiejna masa powietrza ponownie doprowadzi do rozwoju licznych komórek oraz niezbyt rozległych pasm burzowych, generujących lokalnie dość silne porywy wiatru, opady gradu o średnicy do 0,5-1 cm, a także przelotne, silne opady deszczu. Inicjacji sporej ilości burz będzie dodatkowo sprzyjać prognozowane jeszcze silniejsze wspomaganie procesów konwekcyjnych w dolnej i środkowej troposferze. Temperatura na powierzchni izobarycznej 500 hPa na poziomie -19 – -21 °C „wleje” się jeszcze bardziej w głąb kraju, a energia SBCAPE osiągnie około 400-800 J/kg. Warunki kinematyczne najsilniejsze pozostaną częściowo na wschodzie i południowym – wschodzie (Shear 0-6 km do ok. 10-17 m/s), z kolei na pozostałym obszarze będą znacznie słabsze. W rejonie strefy brzegowej RP ponownie pojawią się szanse na rozwój 1-2 trąb wodnych, zważywszy na wciąż istotnie zwiększony gradient pionowy temperatury w korelacji z lokalnymi strefami zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Największa ilość burz spodziewana jest w ciągu dnia, choć lokalnych komórek nie można wykluczyć też w godzinach nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz