Prognoza konwekcyjna na dzień 10.09.2014 i na noc 10/11.09.2014

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.09.2014, godz. 08:00 CEST do 11.09.2014, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Wybrzeża głównie z powodu możliwości wystąpienia trąb wodnych i w mniejszym stopniu trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.09.2014 i na noc 10/11.09.2014

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.09.2014 i na noc 10/11.09.2014

Nad zachodnią Polską z północy na południe będzie przemieszczać się w środkowej troposferze niż odcięty. Niż zaznaczy się również w najniższych warstwach troposfery, ale będzie on tu znacznie słabiej zaznaczony. Natomiast nad południowo-wschodnią częścią kraju będzie przechodzić front atmosferyczny, który będzie mieć tendencję do tworzenia niewielkich zafalowań. Front ten będzie oddzielał chłodną masę powietrza polarnego morskiego napływającego do Polski znad Skandynawii od powietrza zwrotnikowego, które w środę dotrze do południowo-zachodniej Ukrainy z południa Europy.

 

OMÓWIENIE

Polska południowo-wschodnia …

W tej części kraju prognozowana jest energia CAPE osiągająca wartość do ok. 500-600 J/kg. Jednakże część modeli pokazuje tu utrzymujące się przez większą część dnia zachmurzenie warstwowe, co może znacząco ograniczyć energię CAPE. Część modeli pokazuje opady konwekcyjne, natomiast inne, np. UMPL ich brak, stąd istnieje znaczna niepewność dotycząca tego, czy burze w tej części kraju w ogóle się pojawią, pomimo frontu atmosferycznego. Jeśli się pojawią, to z powodu DLS osiągającego do 14-16 m/s mogą tworzyć niezbyt silne układy wielokomórkowe trwające po 2-3 godziny. Jedynym prognozowanym zagrożeniem na tę chwilę są większe opady konwekcyjne powodujące lokalne podtopienia, o ile burze w ogóle się pojawią, zwłaszcza na południowym wschodzie woj. podkarpackiego.

Polska północna, zachodnia i centralna …

Wraz z niżem odciętym w środkowej troposferze pojawi się tam chłodniejsze powietrze, prowadząc do powstania energii konwekcji na poziomie do ok. 300-500 J/kg. Uwzględniając pojawienie się wspomagania dla rozwoju konwekcji w środkowej troposferze, już przed południem w tej części kraju prognozuje się rozwój licznych komórek konwekcyjnych dających miejscami lokalne burze. Po południu burze mogą występować na północny zachód od linii Olsztyn-Warszawa-Opole, przy czym ich intensywność na ogół będzie słaba. Niska izoterma 0 st.C może być przyczyną występowania w wielu komórkach burzowych opadu drobnego gradu. Pod wieczór zjawiska osłabną, choć wyładowania atmosferyczne mogą występować lokalnie także w nocy. Dodatkowo zwraca się uwagę na Wybrzeże Morza Bałtyckiego. W tej strefie, z uwagi na dość korzystne warunki (duża energia konwekcji CAPE w dolnych 2 km troposfery, pionowy gradient temperatury w warstwie 0-0,5 km nad poziomem gruntu > 10 st.C, małe ścinanie pionowe wiatru < 10 m/s w dolnych 6 km troposfery, istnienie lokalnych zbieżności wiatru) należy oczekiwać rozwoju kilku trąb wodnych, przy czym nie wyklucza się występowania kilku trąb wodnych w obrębie 1 komórki konwekcyjnej. Być może część z tych zjawisk osiągnie także ląd, jednak przeważająca ich część wystąpi nad wodami Bałtyku. Z tego względu stopień 1. zagrożenia dla Wybrzeża uwzględniający ryzyko trąb wodnych zostaje wydany.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz