Prognoza konwekcyjna na dzień 13.09.2014 i na noc 13/14.09.2014

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.09.2014, godz. 08:00 CEST do 14.09.2014 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA został wydany z powodu intensywnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem z południa Europy. W dalszym ciągu pozostaniemy w ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarno-morskiego, w której rozwiną się burze.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

W strefie przyfrontowej dojdzie do sporego nagromadzenia wilgoci, co zaowocuje zwiększeniem potencjalnej energii konwekcji CAPE do 1200 J/kg. Całkowite uwodnienie troposfery znajdzie się na średnim poziomie i wyniesie przeważnie do 30 mm. Warunki kinematyczne nie będą sprzyjać przemieszczaniu i organizacji struktur konwekcyjnych. Przepływy na poziomie 2-5 m/s na różnych poziomach wraz z wyraźną strefą konwergencji wiatru, która będzie sprzyjać inicjacji głębokiej konwekcji, będą sprzyjać wolno przemieszczającym się bądź nawet stacjonarnym, pojedynczym komórkom burzowym i słabo zorganizowanym formacjom wielokomórkowym. W takiej sytuacji może dochodzić do lokalnych podtopień i zalań. Dodatkowym zagrożeniem mogą być silniejsze porywy wiatru i opady drobnego gradu. Największa intensywność zjawisk konwekcyjnych spodziewana jest na godziny popołudniowe.

…Obszar objęty możliwością burz…

Na tym obszarze spodziewana jest energia CAPE do 600 J/kg. Podobnie jak w strefie oznaczonej 1 stopniem zagrożenia tak i tutaj burze za sprawą niewielkiego przepływu poziomego powietrza w warstwie efektywnej będą przemieszczać się stosunkowo powoli, jednak ich intensywność powinna być mniejsza. Większość komórek konwekcyjnych powinna mieć charakter wyłącznie opadowy, ale wyładowania atmosferyczne także mogą się zdarzać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.