Prognoza konwekcyjna na dzień 20.09. oraz noc z 20/21.09.2014

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 20.09.2014 godz. 08:00 CEST do 21.09.2014, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Podczas gdy na północny – zachód od Wysp Brytyjskich oraz nad wschodnią częścią Kontynentu będą obecne dość silne układy wyżowe, tak Polska zacznie się dostawać pod wpływ oddziaływania rozległej bruzdy niskiego ciśnienia o osi południkowej. Nad Niemcami znajdzie się dość płytki ośrodek niżowy, którego centrum w godzinach nocnych może nasunąć się nad dzielnice Polski północno – zachodniej. Prawdopodobnie kolejny niż rozwinie się bezpośrednio na obszarze naszego kraju; wyliczenia modelu GFS wskazują, że proces ten może mieć miejsce w części dzielnic południowych / południowo – zachodnich. Nad obszar RP będzie napływać dość ciepła, polarno-morska masa powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej, tym samym sprzyjając inicjacji głębokiej konwekcji.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (ze szczególnym uwzględnieniem rejonów południowo – zachodnich i częściowo południowych) …

Prognoza konwekcyjna na dzień 20.09.2014 oraz noc z 20/21.09.2014

Prognoza konwekcyjna na dzień 20.09.2014 oraz noc z 20/21.09.2014

W środowisku obniżonego ciśnienia model GFS przewiduje wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do około 700-1000 J/kg. Na wzrost SBCAPE istotny wpływ będzie mieć silniejsze nagromadzenie wilgoci w warstwie granicznej, które wyrażone średnim stosunkiem zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem w warstwie 0-500 m ma osiągnąć 10-11 g/kg. W kwestii inicjacji i natężenia głębokiej, wilgotnej konwekcji wiele będzie zależeć od potencjalnej cyklogenezy – jeśli spodziewany układ niskiego ciśnienia faktycznie się rozwinie, wtedy pojawi się znacznie większa porcja wspomagania ruchów wznoszących w dolnych i środkowych warstwach troposfery. W swobodnej troposferze nie przewiduje się znaczącego przepływu poziomego powietrza (5-10 m/s na wysokościach izobarycznych 700-500 hPa), co będzie sprzyjać niezbyt szybko przemieszczającym się formacjom burzowym, które w warunkach większego uwodnienia troposfery (całkowita wodność – TPW – do 28-33 milimetrów), będą generować ulewne opady deszczu. W niektórych przypadkach możliwe będzie pojawienie się punktowo nadmiernych opadów, mogących skutkować lokalnymi podtopieniami. Najmocniej wypiętrzone chmury burzowe, które będą przybierać postać zarówno pojedynczych komórek, jak i słabo zorganizowanych form wielokomórkowych, mogą też wykazywać się zwiększoną aktywnością elektryczną. Ponadto będą im towarzyszyć opady małego gradu oraz punktowo dość silne porywy wiatru. Szczyt aktywności konwekcji przewidywany jest w godzinach popołudniowych i częściowo wieczornych (pierwsze burze możliwe są od godzin rannych), przy czym rozwoju kolejnych burz miejscami nie można wykluczyć także nocą.

Na pozostałym obszarze szanse na rozwój burz będą mniejsze (na południowym – wschodzie rozwój silniejszych prądów wstępujących może skutecznie tłumić spore zachmurzenie), zważywszy na słabsze środowisko termodynamiczne. Najniepewniejsza sytuacja spodziewana jest w dzielnicach zachodnich, gdzie modele przewidują marginalną chwiejność i niestabilność, jednak UMPL prognozuje możliwość pojawienia się silnych, konwekcyjnych opadów deszczu, które po części mogą mieć związek z lokalnymi burzami (tyczy się to całej ważności prognozy).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz