Krótka fala górna, chłodny front atmosferyczny i front drugorzędny

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 25.09.2014 godz. 08:00 CEST do 26.09.2014, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad północną i północno – zachodnią częścią Starego Kontynentu będzie przebiegać strefa obniżonego ciśnienia atmosferycznego związana z dwoma głębokimi układami niżowymi. W ich orbicie znajdą się również płytsze niże – jeden z nich ma przemieszczać się nad wodami Bałtyku, a chłodny front atmosferyczny, który będzie z nim związany, nasunie się nad obszar Polski. Do naszego kraju od północnego – zachodu wkroczy również krótka fala górna, która z biegiem dnia będzie wędrować na południowy – wschód, w kierunku dzielnic środkowych. Zwiększona zawartość wilgoci, a także środowisko niskiej temperatury powietrza w środkowej troposferze będzie sprzyjać inicjacji głębszej konwekcji.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.09.2014 oraz noc z 25/26.09.2014

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.09.2014 oraz noc z 25/26.09.2014

Z wyliczeń modelu GFS wynika, że najkorzystniejsze środowisko dla inicjacji głębszej konwekcji pojawi się w dzielnicach północnych, gdzie prognozowane jest wystąpienie najniższej temperatury powietrza na powierzchni izobarycznej 500 hPa – zaledwie około -24 – -26 °C. Spowoduje to wyraźne zwiększenie się gradientu pionowego temp. w warstwie 500 m – 700 hPa, który wraz ze zwiększoną zawartością wilgoci doprowadzi do pewnego wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie. Najnowsze analizy GFS wskazują, iż SBCAPE osiągnie ok. 200-300 J/kg. Nie są to zbyt duże wartości, jednak – mając na uwadze nasunięcie się strefy chłodnego frontu atmosferycznego, a zaraz za nim również frontu drugorzędnego oraz wystąpienie quasi-geostroficznego wspomagania procesów konwekcyjnych (wpływ krótkiej fali górnej) – powinny doprowadzić do rozwoju większej ilości ośrodków konwekcyjnych. Całkiem możliwe, że spora część z nich będzie mieć potencjał do silniejszego wypiętrzania i obok generowania przelotnych, silnych opadów deszczu, lokalnie drobnego gradu i dość silnych porywów wiatru, należy się też liczyć z obecnością wyładowań atmosferycznych. Biorąc pod uwagę wspomaganie ruchów wznoszących w formie liniowej i zwiększony pionowy uskok prędkościowy wiatru w dolnych 3 kilometrach troposfery (do 10-15 m/s), nie można wykluczyć powstania niezbyt rozległych struktur konwekcyjnych o charakterze liniowym, podczas których porywy wiatru mogą być najsilniejsze, uwzględniając przepływ poziomy powietrza o prędkości 15-20 m/s na powierzchni izobarycznej 700 hPa oraz 20-27 m/s na poziomie 500 hPa.

Możliwość rozwoju burz pojawi się również w głębi kraju, gdzie także dotrze krótka fala górna z quasi-geostroficznym wspomaganiem ruchów wznoszących. Co prawda wartości energii SBCAPE będą mniejsze (50-150 J/kg), jednak pod wpływem dywergencji wiatru w środkowych warstwach troposfery trzeba się liczyć z inicjacją ośrodków konwekcyjnych, które mogą wygenerować wyładowania atmosferyczne (15%). Najkorzystniejsze środowisko termodynamiczne spodziewane jest w godzinach popołudniowych i częściowo wieczornych, przy czym rozwój pierwszych burz może mieć miejsce już od godzin około południowych (początkowo głównie wzdłuż krańców północnych). Nie można wykluczyć, że pojedyncze ośrodki burzowe pojawią się również nocą w południowej części paragrafu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz