W piątek możliwe pierwsze burze tej wiosny.

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.03.2015, godz. 07:00 CEST do 28.03.2015 godz. 07:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek wschodnia część Polski dostanie się w zasięg niżu znad Morza Bałtyckiego i Szwecji. Z ośrodkiem tym związany będzie chłodny front atmosferyczny, który będzie przemieszczał się powoli na wschód. Prognozuje się, że wspomniany front może ulec „transformacji” w front pofalowany sprzyjający rozwojowi komórek konwekcyjnych. Nasz kraj pozostanie w zasięgu powietrza polarno-morskiego na zachodzie, natomiast we wschodniej części polarno-morskiego ciepłego.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

PROGNOZA SIŁ I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI 27-28.03.2015

We wschodniej Polsce prognozuje się napływ ciepłej i niestabilnej masy powietrza polarno-morskiego co w konsekwencji doprowadzi do zainicjowania konwekcji. W pasie od Małopolski i Podkarpacia przez Mazowsze, Lubelszczyznę po Mazury i Podlasie prognozowana energia termodynamiczna ma wynieść w granicach 100-300 J/kg, miejscami do 350 J/kg. Na tym obszarze parametry termodynamiczne i kinematyczne będą słabe (LI: -1°C/-2°C, DLS <10 m/s, SRH 3km <100 m2/s2), natomiast wodność troposfery może być podwyższona do PW=20 mm, lokalnie do PW=25 mm.

Przy wspomaganiu frontu atmosferycznego oraz obecnej dolno-troposferycznej strefy zbieżności wiatru, w wyżej wymienionych regionach prognozuje się powstanie słabych burz. Głównym zagrożeniem z ich strony ze względu na podwyższone wartości PW będą silne, krótkotrwałe opady deszczu. Opady te w połączeniu z umiarkowanymi opadami pochodzenia wielkoskalowego (nie konwekcyjnego) gdzieniegdzie mogą przynieść podtopienia i zalania. Burze będą przemieszczać się wzdłuż strefy frontu atmosferycznego z południa na północ. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej, Mazowszu i Warmii ale nie należy ich wykluczyć również w pozostałym regionach objętych możliwością burz. Pierwsze z nich mogą pojawić się już koło południa, a ostatnie zaczną zanikać w godzinach wieczornych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz