Prognoza konwekcyjna na dzień 06.06.2015 i na noc 06/07.06.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.06.2015 godz. 08:00 CEST do 07.06.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej głównie ze względu na silne porywy wiatru i opady dużego gradu, a w mniejszym stopniu ze względu na intensywne opady deszczu i małe ryzyko powstania trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę większość naszego kraju znajdzie się pod wpływem rozległego ośrodka wysokiego ciśnienia, który w ostatnim czasie zapewnia nam stabilną i słoneczną pogodę. Jednak do zachodniej Polski dotrze system frontów atmosferycznych, który przyniesie radykalne zmiany. Pierwszym z nich będzie front ciepły, który przyniesie gorące i zasobne w wilgoć powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Popołudniu od strony Niemiec wkroczy chłodny front, który zacznie sprowadzać chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. W ciepłym wycinku niżu, zbudowanego na owych frontach, dojdzie do rozwoju głębokiej konwekcji, która w niektórych miejscach może okazać się gwałtowna.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia...

Prognoza konwekcyjna na dzień 06.06.2015 i na noc 06/07.06.2015

Według modeli GFS i WRF strefa chwiejności atmosferycznej o wartości 1000-1500 J/kg w pierwszej kolejności powinna przywędrować do północnego-zachodu kraju. Towarzyszyć jej będą umiarkowane warunki kinematyczne, zwłaszcza w wyższych partiach troposfery. Dlatego prędkościowy uskok wiatru z warstwy 0-6 km ma sięgnąć 15-20 m/s. W dolnej warstwie nie przewiduje się znacznego poziomego przepływu mas powietrza dlatego LLS 0-1 km ma wynieść 2-5 m/s. Obecna za to będzie skrętność wiatru SRH 100-150 m2/s2. Troposfera będzie się charakteryzować dużą wodnością, sięgającą lokalnie 40 mm. Mimo tak wysokiego wskaźnika PW, w środkowej troposferze prognozowany jest pewien deficyt wilgotności. Pierwsze burze powstałe na przedfrontowej zbieżności wiatru, powinny wkroczyć do naszego kraju w godzinach popołudniowych. Ze względu na dużą zmienność wyliczeń modeli, przewidzenie czasu i miejsca inicjacji komórek burzowych jest niezwykle trudne. Burze mogą przybrać formę pojedynczych superkomórek, lub średniej wielkości układu wielokomórkowego (MCS) najprawdopodobniej w postaci linii szkwału. Niedosyt wilgoci w środkowej troposferze i średnia wysokość poziomu kondensacji sprawią, że największym zagrożeniem podczas burz będą silne porywy wiatru prostoliniowego, które lokalnie mogą dochodzić nawet do 100 km/h. O potencjale do generowania silnych wiatrów związanych z prądami zstępującymi doskonale świadczy parametr delta theta-e, który ma osiągnąć wartość 16-20. W przypadku pojawienia się superkomórek należy także mieć na uwadze opady dużego gradu o średnicy dochodzącej do 3-4cm. Nie można wykluczyć pojawienia się lokalnej trąby powietrznej, ale ze względu na niewielki LLS, ryzyko tego zjawiska nie jest duże. W godzinach wieczornych i nocnych konwekcja powinna pojawić się także na południowym-zachodzie. Tutaj warunki powinny być podobne, CAPE na poziomie 500-1500, DLS 10-15 m/s, PW do 40 mm, nadal będą faworyzowały zorganizowaną konwekcję. Wraz z upływem czasu potencjał do generowania silnych porywów wiatru i opadów gradu będzie malał, a jednocześnie wzrastać będzie ryzyko intensywnych opadów deszczu.

…Obszar objęty możliwością burz…

Na tym obszarze konwekcja będzie mogła występować przez całą noc, aż do godzin porannych. Jednak ze względu na zmniejszającą się chwiejność termodynamiczną i kinematykę, nie powinna być już gwałtowna. Jedynym zagrożeniem mogą tutaj być wyładowania atmosferyczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz