Prognoza konwekcyjna na dzień 11.07.2015 i na noc 11/12.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.07.2015 godz. 08:00 CEST do 12.07.2015, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę, nad synoptycznym obszarem Europy, będą przemieszczać się dwa główne ośrodki niskiego ciśnienia. Jeden znajdzie się pomiędzy Wyspami Brytyjskimi a Islandią, a drugi nad obszarem Rosji. Południowo-zachodnia Europa znajdzie się pod wpływem Wyżu Azorskiego. Nad lądowym obszarem Starego Kontynentu będziemy obserwować przemieszczanie wielu płytkich ośrodków, zarówno niżowych jak i wyżowych. Większa część naszego kraju znajdzie się pod wpływem wyżów, jednak na północno-wschodnie regiony będzie oddziaływał niż znad Rosji. Dlatego właśnie tam, w polarnomorskim powietrzu powinny utworzyć się burze.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

Prognoza konwekcyjna na dzień 11.07.2015 i na noc 11/12.07.2015

W chłodnej masie powietrza (7-8 C na wysokości izobarycznej 850 hPa), za sprawą dziennego ogrzewania, dojdzie do wzrostu energii konwekcji (CAPE 200-700 J/kg, LI do -3). Dzięki obecności prądu strumieniowego, będziemy mieli do czynienia ze wzmożonym przepływem mas powietrza. Efektem tego będą umiarkowane prędkościowe i kierunkowe uskoki wiatru DLS 15-22 m/s, LLS do 12 m/s, SRH do 150 m2/s2. Godnym odnotowania jest prognozowany przepływ na wysokości 850 hPa, mający wynieść 15-18 m/s. Niska temperatura powietrza oznaczać będzie niski poziom kondensacji, dlatego nie powinno być problemów z inicjacją głębokiej konwekcji. Jednak czynnikiem mogącym ją osłabić może okazać się zachmurzenie.

Już od godzin porannych należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu wywołanych przez komórki konwekcyjne. Z biegiem dnia opady powinny się nasilać,a od godzin około południowych należy liczyć się możliwością występowania wyładowań atmosferycznych. Burze, ze względu na stosunkowo dobre warunki kinematyczne będą mogły łączyć się w większe struktury (pasma konwekcyjne). Nie można wykluczyć powstania burz zawierających rotujący prąd wstępujący (mezocyklon). Podczas burz występować będą intensywne opady deszczu, a także gradu, który możliwy będzie zwłaszcza w przypadku powstania superkomórek. Jego wielkość nie powinna przekroczyć 2 cm średnicy. Kolejnym zjawiskiem towarzyszącym konwekcji może okazać się całkiem silny wiatr (do 70 km/h), który będzie wynikał z dynamiki układów. Późnym popołudniem, bądź wieczorem chwiejna masa powietrza powinna opuścić nasz kraj, dzięki temu zjawiska burzowe powinny ustąpić. Model GFS prognozuje także niewielkie wartości wskaźnika STP, jednak szansa na powstanie tornada wydaje się być iluzoryczna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz