Prognoza konwekcyjna na dzień 08.08.2015 i na noc 08/09.08.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.08.2015 godz. 08:00 CEST do 09.08.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych, nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 08.08.2015 i na noc 08/09.08.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 08.08.2015 i na noc 08/09.08.2015

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Nad Polskę napłynęła upalna, zwrotnikowa masa powietrza. Od północnego zachodu, nad Niemcami, granicę tej masy będzie stanowić chłodny front atmosferyczny niżu znad północnej części Płw. Skandynawskiego. W całym profilu pionowym troposfery przepływ powietrza nad Polską i jej okolicami będzie odbywać się z niezbyt dużą prędkością, co będzie przyczyną małych wartości większości wskaźników kinematycznych na przeważającym obszarze kraju.

 

OMÓWIENIE

… północny zachód i zachód kraju …

Początkowo, w ciągu dnia, nie przewiduje się rozwoju zjawisk konwekcyjnych, pomimo CAPE przekraczającego 1500-2000 J/kg. Pod wieczór i w nocy, wzdłuż strefy zbieżności wiatru w dolnej troposferze, pojawią się ośrodki burzowe, miejscami, pomimo niewielkich lub nieznacznie podwyższonych wartości wskaźników kinematycznych, dość silne. DLS do 12-18 m/s może powodować łączenie się ośrodków burzowych w klastry. Niektóre komórki burzowe mogą trwać ponad godzinę. Nie wyklucza się rozwinięcia 1-2 umiarkowanie silnych burz superkomórkowych. Najsilniejsze ośrodki burzowe mogą przynosić opady gradu (do ok. 3 cm w średnicy), a także silny i porywisty wiatr. Wolne przemieszczanie się ośrodków burzowych i PW przekraczające 35 mm sprawią, że największym zagrożeniem ze strony burz w tej części Polski będzie nadmierny opad deszczu powodujący podtopienia.

… południowa część kraju …

W ciągu dnia, zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich, może dojść do rozwoju bardziej rozbudowanych chmur kłębiastych przynoszących krótkotrwałe opady deszczu i typowe burze termiczne, powstające również za sprawą wspomagania orograficznego konwekcji. Nie wyklucza się 1-2 przypadków silniejszych burz pulsacyjnych z silnym wiatrem, nawalnym deszczem i opadem drobnego gradu, jednak na ogół burze te powinny być słabe. Większość burz powinno zaniknąć wczesną nocą, choć z uwagi na znaczną wilgotność względną na poziomie 700 hPa i MUCAPE na poziomie kilkuset J/kg, niektóre komórki mogą tworzyć się także w ciągu nocy.

… pozostała część kraju …

Część modeli delikatnie sygnalizuje możliwość rozwinięcia się kilku – kilkunastu słabych ośrodków burzowych wieczorem i w nocy w wielu miejscach centralnej i północnej części Polski. Burze te będą mogły występować również w godzinach porannych. Ryzyko burz wydaje się mocno ograniczone, choć wilgotność poziomu izobarycznego 700 hPa będzie duża i bardzo duża (powyżej 80%). Ponadto wieczorem i w nocy się energia MUCAPE osiągająca maksymalnie kilkaset J/kg. W związku z powyższym pojedyncze, niezorganizowane i krótkotrwałe ośrodki burzowe będą miały możliwość rozwoju także w godzinach nocnych. Z uwagi na uniesiony tryb konwekcji, burze te będą dość słabe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz