PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.08.2015 godz. 08:00 CEST do 01.09.2015, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz ulewnych opadów deszczu
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W poniedziałek Polska dostanie się pod wpływ niżu, który będzie się przemieszczać z rejonu Holandii w stronę Danii. W północnej części naszego kraju zaznaczy się wpływ ciepłego frontu związanego ze wspomnianym niżem. Za frontem do Polski będzie napływać gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego. Powietrze zwrotnikowe miejscami będzie chwiejne i w związku z tym należy liczyć się z możliwością wystąpienia burz, zwłaszcza w pobliżu frontu.
OMÓWIENIE:
…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…
W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1200 J/kg, LI od -3 do -5). Na skutek przedfrontowej strefy zbieżności zwiększone są szanse rozwoju chmur Cumulonimbus. Konwekcja będzie się rozwijać w środowisku umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 15-25 m/s, SRH3 100-250 m2/s2). Stąd możliwe jest powstanie superkomórek burzowych, które będą poruszać się wzdłuż strefy frontowej. W czasie ich przechodzenia zagrożeniem mogą być opady dużego gradu (do 2-3 cm średnicy) oraz bardzo silne porywy wiatru. Dość wysoka wodność troposfery (36-40 mm) stwarza też pewne ryzyko ulewnych opadów deszczu, zwłaszcza jeżeli utworzy się większa burza wielokomórkowa (ten scenariusz jest jednak niepewny). Ze względu na wysoki poziom kondensacji i obecność niewielkiej warstwy hamującej burz na omawianym obszarze prawdopodobnie nie będzie dużo, ale lokalnie mogą być ona gwałtowne (o czym mowa w poprzednich zdaniach). Największe szanse rozwoju konwekcji przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne, ale nie można ich wykluczyć też o innych porach.
…Pozostały obszar objęty możliwością burz…
W rejonie prognozowana jest mała i umiarkowana chwiejność (CAPE 300-1000 J/kg). Ze względu na wysoki poziom kondensacji i niewielką warstwą hamującą rozwój burz jest niepewny. Jeżeli już konwekcja się rozwinie to przede wszystkim pod postacią nielicznych, pojedynczych ośrodków burzowych. Chodzi głównie o zwykłe komórki, ale na północy omawianego obszaru (w strefie wzmożonego ścinania) niewykluczona też jest superkomórka. Punktowo burze mogą przynosić bardzo silne porywy wiatru. Największe szanse ich rozwoju przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne, ale na zachodzie możliwe są tez w nocy.