Prognoza konwekcyjna na dzień 30.08.2015 oraz noc 30/31.08.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 30.08.2015, godz. 8:00 CEST do 31.08.2015, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno-zachodniej oraz pasa województw centralnych szczególnie ze względu na ryzyko ulewnych opadów deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się pod wpływem wyżu znad wschodniej części kraju, który stopniowo odsuwa się na wschód, natomiast w drugiej części dnia i nocą dostaniemy się pod wpływ płytkiej zatoki niżowej. Z południowego zachodu w kierunku centrum  kraju przesuwa się ciepły front atmosferyczny, za którym napłynie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, wypierając powietrze polarnomorskie zalegające nad środkową i północną Polską. Temperatura na wysokości 850 hPa wynosić będzie od 13°C na północnym wschodzie do aż 20-21°C na południu, przy czym w ciągu doby adwekcja gorącego powietrza będzie obejmować coraz większą część kraju.

OMÓWIENIE:mapka_30.08.2015

… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…

W obszarze objętym 1.stopniem zagrożenia burze wystąpią głównie wieczorem  i nocą, co związane będzie z nasuwaniem się zatoki niżowej (zapewniającej wspomaganie procesów konwekcyjnych), spadkiem poziomu kondensacji jak i występowaniem lokalnych stref zbieżności wiatru. Energia chwiejności będzie wynosić nawet do 700-1200J/kg, więc burze mogą być aktywne elektrycznie. Jednocześnie w związku z występowaniem korzystnych warunków dynamicznych (DLS do 16-24m/s, SRH powyżej 100-200m2/s2) burze będą dość dobrze zorganizowane, tworząc niewielkie, lecz trwałe układy. Prędkość przemieszczania będzie jednak umiarkowana, co w połączeniu z bardzo znaczną zawartością pary wodnej w atmosferze (PW nawet do 40-44mm) będzie sprzyjać bardzo intensywnym opadom deszczu, być może powodujących lokalne utrudnienia i podtopienia. Jednocześnie miejscami będą występować warunki korzystne dla występowania silniejszych porywów wiatru, maksymalnie do 80km/h. Początkowo (szczególnie wieczorem) mogą też wystąpić opady gradu, ale jego średnica nie powinna przekraczać 2cm. Warto śledzić aktualne ostrzeżenia, gdyż niektóre prognozy wskazują, że ryzyko burz w pasie województw centralnych może być wyraźnie niższe, ze względu na występowanie stref hamujących rozwój konwekcji. Wydaje się jednak, że burze się rozwiną i lokalnie mogą być nieco silniejsze.

Nad Polskę północno zachodnią i wybrzeże mogą natomiast dotrzeć burze znad Niemiec, które dzięki sprzyjającym warunkom, mogą być aktywne całą noc, kierując się stopniowo na wschód/północny wschód. Burze te, podobnie jak w centralnej części kraju, nieść będą ulewne opady deszczu oraz ryzyko wystąpienia dość silnego wiatru w porywach do 80km/h.

…Obszar objęty możliwością burz…

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w tym obszarze wydaje się być wyraźnie mniejsze, niż w obszarze objętym 1.stopniem, niemniej jednak i tu możliwe są mniej liczne burze, charakteryzujące się ulewnymi opadami jak i zwiększoną aktywnością elektryczną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.