PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.04.2016, godz. 08:00 CEST do 09.04.2016 godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-wschodniej głównie ze względu na intensywne opady deszczu i opady dużego gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
W piątek, podobnie jak w poprzednich dniach, będziemy obserwować ścieranie się chłodnych mas powietrza znad połnocnej i zachodniej Europy z zdecydowanie cieplejszymi masami powietrza, które przywędrowały znad sacharyjskiej części Afryki. Tym samym nad Polską powoli przemieszcza się niemal stacjonarny, pofalowany front atmosferyczny, który związany jest z ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Oddziela on chłodne powietrze polarnomorskie, w którym znajdzie się zdecydowana większość naszego kraju, od powietrza zwrotnikowego, tróre ponownie napłynie do wschodnich krańców Polski.
OMÓWIENIE
…Polska południowo-wschodnia…
W ciągu dnia na tym obszarze dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE do 700-1200 J/kg, LI do nawet -5. Tym umiarkowanym warunkom termodynamicznym towarzyszyć będą przeciętne uskoki wiatru (DLS 0-6km 15-20 m/s, LLS do 5 m/s). Warto jednak zwrócić uwagę na skrętność wiatru, która wyrażona w wartości SRH 0-3km lokalnie będzie osiągać 300 m2/s2. W procesie inicjacji konwekcji powinny pomóc lokalne strefy konwergencji wiatru i stosunkowo niski poziom LCL. Największą niewiadomą jest jednak zachmurzenie frontowe, które w skuteczny sposób może zablokować powstanie burz lub obniżyć ich potencjał.
Na tej podstawie prognozuje się powstanie burz, które będą mogły przybierać formę superkomórek, a także niewielkich struktur multikomórkowych. Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu, opadów gradu o średincy 2-3cm (zwłaszcza w przypadku superkomórek), a także porywów wiatru mogącego przekraczać 70 km/h. Pierwszych wyładowań należy spodziewać się w godzinach popołudniowych, a wieczorem lub w nocy burze powinny słabnąć i zanikać. Burze będą przemieszczać sie na północny-wschód, z odchyleniem na północ.
…Obszar objęty możliwością burz…
Na tym obszarze warunki termodynamiczne będą zdecydowanie gorsze (CAPE do 700 J/kg). Obszar, na którym możliwe będą burze będzie zależny od dokładnego umiejscowienia frontu atmosferycznego. Dodatkowo występujące tutaj zachmurzenie wpłynie negatywnie na potencjał konwekcyjny. Dlatego za wyjątkiem obszarów górskich, burze będą sporadyczne.