Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.04.2016 i na noc 08/09.04.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.04.2016, godz. 08:00 CEST do 09.04.2016 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-wschodniej głównie ze względu na intensywne opady deszczu i opady dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.04.2016 i na noc 08/09.04.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W piątek, podobnie jak w poprzednich dniach, będziemy obserwować ścieranie się chłodnych mas powietrza znad połnocnej i zachodniej Europy z zdecydowanie cieplejszymi masami powietrza, które przywędrowały znad sacharyjskiej części Afryki. Tym samym nad Polską powoli przemieszcza się niemal stacjonarny, pofalowany front atmosferyczny, który związany jest z ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Oddziela on chłodne powietrze polarnomorskie, w którym znajdzie się zdecydowana większość naszego kraju, od powietrza zwrotnikowego, tróre ponownie napłynie do wschodnich krańców Polski.

OMÓWIENIE

…Polska południowo-wschodnia…

W ciągu dnia na tym obszarze dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE do 700-1200 J/kg, LI do nawet -5. Tym umiarkowanym warunkom termodynamicznym towarzyszyć będą przeciętne uskoki wiatru (DLS 0-6km 15-20 m/s, LLS do 5 m/s). Warto jednak zwrócić uwagę na skrętność wiatru, która wyrażona w wartości SRH 0-3km lokalnie będzie osiągać 300 m2/s2. W procesie inicjacji konwekcji powinny pomóc lokalne strefy konwergencji wiatru i stosunkowo niski poziom LCL. Największą niewiadomą jest jednak zachmurzenie frontowe, które w skuteczny sposób może zablokować powstanie burz lub obniżyć ich potencjał.

Na tej podstawie prognozuje się powstanie burz, które będą mogły przybierać formę superkomórek, a także niewielkich struktur multikomórkowych. Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu, opadów gradu o średincy 2-3cm (zwłaszcza w przypadku superkomórek), a także porywów wiatru mogącego przekraczać 70 km/h. Pierwszych wyładowań należy spodziewać się w godzinach popołudniowych, a wieczorem lub w nocy burze powinny słabnąć i zanikać. Burze będą przemieszczać sie na północny-wschód, z odchyleniem na północ.

…Obszar objęty możliwością burz…

Na tym obszarze warunki termodynamiczne będą zdecydowanie gorsze (CAPE do 700 J/kg). Obszar, na którym możliwe będą burze będzie zależny od dokładnego umiejscowienia frontu atmosferycznego. Dodatkowo występujące tutaj zachmurzenie wpłynie negatywnie na potencjał konwekcyjny. Dlatego za wyjątkiem obszarów górskich, burze będą sporadyczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz