Prognoza konwekcyjna na dzień 17.04.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 17.04.2016, godz. 08:00 CEST do 17.04.2016 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski wschodniej (głównie województwo podlaskie) ze względu na możliwość wystąpienia opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:vol.1

Polska znajdzie się w ciągu dnia pod wpływem płytkiego ośrodka niżowego z centrum nad naszym krajem. W ciągu dnia od zachodu będzie postępować adwekcja chłodniejszej masy powietrza, a ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze będzie wypierane na wschód przez chłodny front atmosferyczny. Do rozwoju burz dojdzie głównie na północnym wschodzie Polski, na przedfrontowej strefie zbieżności wiatrów.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1.stopniem zagrożenia…

Na zaznaczonym obszarze prognozowane jest pokrycie się obszaru dość znacznej chwiejności z rejonem nasilonych uskoków prędkościowych i kierunkowych wiatru, co będzie sprzyjać dobrej organizacji burz. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że niewielkie przesunięcia tych obszarów w prognozach może spowodować, że burze staną się silne już poza granicami Polski (na zachodniej Białorusi). Niemniej jednak szczególnie w województwie podlaskim chwiejność SBCAPE może osiągnąć do 900-1200J/kg, zaś LI spadnie do -2/-4°C. Uskok wiatru w warstwie 0-6km wyniesie natomiast 15-25m/s, lokalnie nawet blisko 30m/s, zaś SRH 0-3km nawet 100-300m2/s2. Burze prawdopodobnie rozwijać się będą wzdłuż strefy zbieżności wiatrów, która stopniowo przemieszczać się będzie na wschód obszaru. Warunki faworyzować będą rozwój superkomórek burzowych, których tor ruchu odchylać się będzie na wschód. Głównym zagrożeniem będą opady gradu do 2-3cm, a lokalnie do 4cm. Burze mogą się charakteryzować ponadto zwiększoną aktywnością elektryczną. W przypadku rozwoju silniejszej superkomórki nie można wykluczyć wystąpienia punktowych silnych porywów wiatru (downburst), do 80-90km/h. Ze względu na dość niski poziom kondensacji i duży skręt wiatru w dolnym kilometrze, na krańcach wschodnich woj.podlaskiego istnieje też niewielkie ryzyko rozwoju trąby powietrznej. Opady deszczu towarzyszące burzom będą dość intensywne (PW do 28mm), ale nie powinny stanowić zagrożenia ze względu na szybkość przemieszczania się burz. Burze w godzinach popołudniowych opuszczą Polskę, kierując się dalej na wschód.

Uwaga! W ciągu dnia możliwa jest aktualizacja obszaru objętym 1.stopniem zagrożenia!

…Pozostały obszar…

Na pozostałym obszarze objętym prognozą, w związku z podwyższoną chwiejnością (CAPE do 500J/kg, LI do -2°C), możliwe jest wystąpienie lokalnych burz z ulewnymi opadami deszczu bądź drobnym gradem (poniżej 1cm). Burze będą jednak przeważnie krótkotrwałe. Największe prawdopodobieństwo wystąpi w górach, gdzie rozwój burz wspierany będzie przez orografię.

MAPKA Z PROGNOZĄ:

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz